Igranje na otvorenom je jedan od najboljih načina za podsticanje fizičke aktivnosti i kreativnosti kod dece. Ukoliko posedujete dvorište iskoristite taj prostor za postavljanje igračaka koje će deci pružiti kvalitetno vreme vani. Izbor igara na otvorenom je velik, na vama je da odaberete ono što vaše dete najviše voli.
486 proizvoda
Mnogo je načina da se deca zabave na otvorenom, a najčešće je to pomoću ljuljaške, tobogana, tramboline, kućica, šatora… Koje su prednosti ovih igračaka i koju odabrati?
Ljuljaška je jedan od omiljenih rekvizita za igru u dvorištu za sve uzraste. One dolaze u različitim oblicima: od jednostavnih ljuljaški na konopcima koje se mogu okačiti na grane stabala, do robustnih metalnih ili drvenih ljuljaški sa više sedišta. Konopčane ljuljaške su idealne za manja dvorišta ili povremeno korišćenje. Lako se instaliraju tako što se kače na grane stabala. Tradicionalne ljuljaške obično imaju daske pričvršćene za dva konopca ili lance. Ove ljuljaške se mogu prilagoditi različitim visinama i popularne su zbog svoje izdržljivosti. Gnezdo ljuljaške su moderniji tip ljuljaški i omogućavaju sedenje i ležanje. Ove ljuljaške imaju veliku, često okruglu, mrežastu i čvrstu površinu koja visi sa stabilne konstrukcije. Savršene su za opuštanje i u može stati više osoba. Ljuljaške na oprugama su namenjene mlađoj deci i obično se mogu naći na javnim igralištima. Montirane su na jaku oprugu koja omogućava blago ljuljanje u različitim pravcima i sigurne su za samostalnu igru najmlađih.
Tobogan je jedan od najuzbudljivijih elemenata igrališta i sva deca ga vole. Postoje različiti tipovi tobogana koji se mogu prilagoditi specifičnim potrebama i prostorima. Ravni tobogani su osnovni tip tobogana i imaju ravnu kliznu površinu. Mogu biti napravljeni od različitih materijala, uključujući metal i plastiku, a često su deo većeg seta za igru.
Spiralni tobogani nude dodatnu dozu uzbuđenja zahvaljujući uvijenom dizajnu. Odličan su izbor za malo stariju decu kojoj ravni tobogani nisu zanimljivi. Spiralni tobogani maksimalno koriste prostor pružajući dužu kliznu površinu na ograničenom prostoru. Cevasti tobogani su potpuno zatvoreni i pružaju siguran spust. Ovi tobogani se često koriste na većim igralištima ili u vodenim parkovima i sigurniji su jer dete ne može da padne sa strane.
Postoje i sklopivi tobogani koji su praktični za prostore u kojima ovi elementi ne mogu uvek da stoje. Ovi tobogani se lako postavljaju i skladište kada nisu u upotrebi, pružajući fleksibilnost porodicama koje žive u stanovima ili imaju manja dvorišta.
Igrališta za decu koja obuhvataju različite elemente poput kućice, ljuljaški, tobogana i sl. su sveobuhvatna rešenja za igru koja stimulišu različite aspekte dečjeg razvoja. Ovi “kompleksi” pružaju deci bogato iskustvo igre, fizičke aktivnosti i socijalizacije sa drugom decom. Praktična su jer kombinuju više igračaka i elemenata na jednom prostoru i lakše ćete nadgledati decu dok se igraju. Na ovim igralištima dolazi do izražaja društvena interakcija jer su igrališta dovoljno velika za više dece a ipak kompaktna. Dobro dizajnirana igrališta mogu se prilagoditi deci različitih uzrasta. Neki modeli dolaze sa sigurnosnim odlikama za manju decu, dok drugi sadrže i zahtevnije igre poput visokih penjalica i brzih tobogana za starije mališane.
Tramboline su popularna opcija poslednjih godina koja omogućava igru i zabavu i deci i odraslima. Tramboline dolaze u različitim oblicima i veličinama, uključujući kružne, pravougaone, i ovalne modele. Kružne tramboline su najčešće idealne za kućnu upotrebu jer ravnomerno raspoređuju silu kada se skače. Pravougaone tramboline pružaju više prostora za skakanje i često se koriste za gimnastičke vežbe. Kada su u pitanju tramboline, ključna je sigurnost. Mnoge tramboline dolaze sa sigurnosnim mrežama ili ogradama koje sprečavaju padove van površine. Takođe, bitno je da trambolina ima stabilan okvir koji može izdržati težinu skakanja.
Kvalitetni materijali su neophodni za pravilno funkcionisanje i dugovečnost tramboline. Okviri treba da budu otporni na rđu dok površina za skakanje treba da bude izrađena od UV otpornog materijala. Opruge treba da budu čvrste i izdržljive kako bi podnele učestalo skakanje.
Kućice za decu omogućavaju mališanima da kroz igru razvijaju kreativnost i socijalne veštine. Prave se od različitih materijala i u raznim stilovima. Kućice mogu biti izrađene od plastike, drveta i ponekad metala. Plastične kućice su obično manje, lako se prenose i namenjene su manjoj deci. Drvene kućice su veće i često sadrže dodatne elemente poput tobogana, lestvi, ljuljaški. Ove se kućice mogu prilagođavati i bojiti i obično su trajnija opcija. Dizajn kućica varira, a mogućnosti su skoro beskonačne: od jednostavnih struktura do tematskih poput dvorca ili svemirske postaje. I kod kućica je izuzetno važna sigurnost. Ključno je osigurati da sve komponente budu čvrsto montirane i da nema oštrih ivica.
Klackalice i vrtuljci za decu takođe spadaju u igre na otvorenom koje se mogu naći na mnogim dečijim igralištima. Ovaj tip igara osim što su zabavne, igraju važnu ulogu u razvoju fizičkih i socijalnih veština kod dece. Klackalice omogućavaju deci da iskuse direktnu akciju i reakciju svojih pokreta u realnom vremenu. One funkcionišu na principu ravnoteže i protivteže, gde deca moraju da koriste svoju težinu i snagu da bi se podizala i spuštala i sve to u saradnji sa još jednim detetom. Klackalice su za decu veliki izvor zabave ali i učenja. Vrtuljci ili karuseli omogućavaju deci da se okreću oko centralne ose koristeći svoje noge i ruke. Ova igra može biti izazovna jer zahteva dobru motoričku kontrolu i ravnotežu. Kao i klackalice, i vrtuljci razvijaju motoričke, socijalne i kognitivne veštine.
Šatori za decu su višenamenske igračke koje deci pružaju prostor za igru, odmor i učenje. Ovi šatori se mogu koristiti na otvorenom ali i u kući i stanu. Dolaze u različitim oblicima i sa različitim temama: od običnih dizajniranih kao male kuće ili kabine do indijanskog vigvama i šatora u obliku tunela u kojem deca mogu puzati. Za njihovu izradu se koriste uglavnom platno i poliester zbog svoje izdržljivosti i lakoće održavanja. Struktura šatora je obično napravljena od laganog metala ili fleksibilne plastike, što je čini stabilnom ali i laganom za premeštanje. Birajte šatore od prozračnih materijala kako bi vazduh normalno cirkulisao unutar šatora i sa stabilnom konstrukcijom koja se neće savijati i lomiti kada se deca igraju. Igrajući se u šatorima sa vršnjacima, deca uče kako da dele prostor, rešavaju sukobe i sarađuju.
Prednosti igre na otvorenom su mnogobrojne, kako za fizički, tako i za psihički razvoj dece. Igre na otvorenom kombinuju fizičku aktivnost, socijalizaciju i mentalni razvoj. Aktivnosti poput ljuljanja, skakanja na trambolini, klackanja i igranja u šatorima i kućicama podstiču kondiciju, ravnotežu i koordinaciju. Osim toga, ove igre stimulišu kardiovaskularno zdravlje i jačaju mišiće. Ove igre omogućavaju deci da razvijaju maštu i kreativnost smišljajući razne scenarije i priče tokom igre. Socijalne veštine dece će doći do izražaja kod igara poput klackanja gde se deca uče timskom radu i komunikaciji. Pored ovih benefita, tu je naravno i onaj osnovni, a to je boravak vani na svežem vazduhu, u prirodi o kojoj uče kroz igru. Sve u svemu, igra na otvorenom je ključna za sveobuhvatni razvoj deteta, pružajući ne samo zabavu već i temelj za zdrav rast i razvoj.
Prilikom odabira i kupovine elemenata za igru na otvorenom, potrebno je razmotriti nekoliko važnih faktora. Prva i osnovna stvar bi svakako trebala da bude sigurnost. Pre svega proverite da li su igračke stabilne jer ako ih koristite vani, sigurno će biti izložene različitim vremenskim uslovima. Birajte igračke izrađene od materijala koji su sigurni i netoksični. Ako su napravljene od plastike, obratite pažnju na to da u sebi nemaju BPA i ftalate. Potražite proizvode koji su prošli testiranja i imaju sigurnosne sertifikate za upotrebu od strane dece. Pored sigurnosti, važna stvar je prilagođenost uzrastu kako biste bili sigurni da je igra primerena za vaše dete i da mu je dovoljno interesantna. Ovo je važno i za sigurnost i za razvoj vašeg deteta. Odaberite igru koja će biti edukativna i korisna za fizički i mentalni razvoj deteta.
Ne zanemarite i dugovečnost i lakoću održavanja jer su u pitanju stvari koji će stajati na otvorenom i biće izložene blatu, kiši i drugim vremenskim uslovima, kao i životinjama. Uzimajući u obzir veličinu vašeg dvorišta ili igrališta, birajte igračke koje efikasno koriste dostupni prostor, omogućavajući dovoljno mesta za sigurnu igru. Na kraju, uzmite u obzir i želje dece, jer su oni najvažniji u celoj priči. Obično je najbolji izbor kombinovano igralište za decu koje sadrži više elemenata: od tobogana do ljuljaške i kućice. Brend Fungoo donosi mnoštvo modela napravljenih od drveta, različitih dimenzija i sadržaja. Deca će obožavati ova igrališta i provoditi cele dane u igri.
Igre na otvorenom su ključni element razvoja dece, a ne samo obična zabava. One su neophodne za fizički, emocionalni i socijalni razvoj deteta. Aktivnosti poput ljuljanja, klackanja i skakanja poboljšavaju fizičku kondiciju ali i razvoj dečijeg mozga. Ove igre pomažu i kod snalaženje dece u raznim situacijama što podstiče sticanje samopouzdanja. Ulaganje u kvalitetne igračke i igrališta za otvoreni prostor znači ulaganje u opštu dobrobit dece, osiguravajući im osnovu za zdrav i aktivan život.