Na tržištu postoje razni alati za stilizovanje kose, a jedan od najpopularnijih je sigurno pegla za kosu. Ovaj uređaj može transformisati vašu kosu iz neuredne u savršeno stilizovanu. Bilo da želite ravnu kosu bez friza ili elegantne talase, prava pegla za kosu može učiniti sve. Kakve sve pegle postoje, koju odabrati za sebe i na koje sve načine možete da je koristite?
108 proizvoda
Postoji više tipova pegli za kosu u zavisnosti od materijala od koga su sačinjene i oblika. Najčešći tip pegli su ravne pegle.
Ravne pegle su popularan alat za stilizovanje kose koji pomaže u postizanju glatke i ravne kose. Različite vrste ovih pegli su prilagođene specifičnim tipovima kose, a glavna distinkcija je materijal od koga su napravljene ploče pegle za kosu. Keramičke ploče su najčešći materijal za izradu ovih pegli jer keramika pruža ravnomernu podelu toplote i manje šanse za oštećenje kose. Mogu se koristiti svakodnevno i odgovaraju većini tipova kose. Titanijumske ploče se brzo zagrevaju i mogu dostići visoke temperature. Ovaj materijal je izuzetno otporan na ogrebotine i koroziju. Titanijumske pegle su preporučljive za osobe sa gustom kosom. Turmalinske ploče su napravljene od turmalina, dragog kamena koji pri zagrevanju prirodno emituje negativne jone koji smanjuju statički elektricitet. Ove pegle su idealne za osobe s kovrdžavom ili naelektrisanom kosom.
Većina ravnih pegli za kosu ima mogućnost podešavanja temperature, kako biste prilagodili peglanje svojoj kosi. Visina temperature zavisi od modela ali većina pegli dostiže temperaturu od 150 do 230 stepeni. Neki modeli koriste ionsku tehnologiju koja pomaže u zatvaranju kutikule kose, čime se smanjuje naelektrisanje i povećava sjaj kose. Infracrvena tehnologija prodire dublje u vlas kose, brže je suši i smanjuje rizik od oštećenja spoljašnjeg sloja kose.
Prese za kosu za talase sa cik-cak pločama su alati za stilizovanje kose koji omogućavaju kreiranje jedinstvenih tekstura u kosi. Od običnih, ravnih pegli se razlikuju po tome što imaju posebno dizajnirane ploče koje formiraju cik-cak uzorak koji kosi daje volumen i dinamičnost. Ove prese su odlične za one koji žele da se svojim stilom istaknu u društvu. Ploče ovih presa obično su obložene keramikom ili turmalinom, materijalima koji su poznati po svojoj sposobnosti da ravnomerno raspoređuju toplotu i smanjuju električni naboj u kosi. Ovi materijali pomažu i u zaštiti kose od toplote. Cik-cak ploče su dizajnirane tako da oblikuju kosu bez kidanja, a mnogi modeli dolaze sa dodatnim funkcijama poput podesive temperature i automatskog isključivanja što povećava bezbednost i štedi energiju.
Multistajler za kosu je alat koji pruža više funkcija, od sušenja i ravnanja do uvijanja kose. Stajleri za kosu obično dolaze sa različitim dodacima, kao što su četke raznih veličina, nastavci za ravnanje, za uvijanje i difuzori. Mnogi multistajleri koriste napredne tehnologije kao što je ionska za smanjenje naelektrisanja i veći sjaj kose, zatim keramičke i titanijumske ploče za ravnomerno raspoređivanje toplote. Prednosti ovih uređaja su svestranost, jer mogu zameniti više alata za stilizovanje, udobnost, jer su jednostavni za upotrebu i savršeni su za putovanja jer jedan uređaj pruža sve što je potrebno vašoj kosi i tako štedi prostor u koferu. Multistajleri su odličan izbor za one koji često eksperimentišu sa svojim izgledom ili žele jednostavno rešenje za svakodnevno stilizovanje.
Pegla za kosu je jako koristan alat koji pruža profesionalne rezultate kod kuće. Ipak, potreban je oprez ukoliko se pegla koristi često. Kako bi se izbegla oštećenja i osigurali najbolji rezultati, važno je koristiti peglu na pravilan način. Pre svega, pripremite kosu tako što ćete je oprati i potpuno osušiti. Nikada ne koristite peglu na mokroj kosi, jer to može jako spaliti kosu. Pre nego što počnete sa stilizovanjem, na kosu nanesiti zaštitu od toplote kako biste smanjili rizik od oštećenja. Uvek krenite od najniže temperature koja daje rezultate. Tanja i oštećena kosa će zahtevati niže temperature, dok gušća i kovrdžava kosa zahtevaju više toplote. Ukoliko je potrebno, uvek možete povećati temperaturu.
Kako biste poboljšali rezultate peglanja, uvek kosu podelite na manje sekcije. Ovo omogućava preciznije i lakše peglanje. Izbegavajte višestruko peglanje istog pramena kose, pređite samo jednom jedan pramen. To bi trebalo dati rezultate a neće oštetiti kosu. Nega kose je jako važna ako koristite peglu često. Redovno stavljajte masku za kosu ili ulja koja će pomoći u obnavljaju, hidrataciji i održavanju zdravlja kose. Ipak, pored sve nege, ne bi trebalo da koristite peglu prečesto. Ograničite korištenje na nekoliko puta nedeljno i obavezno koristite odgovarajuće zaštitne proizvode.
Vašu peglu za ispravljanje kose možete koristiti i za uvijanje. Potrebno je da stavite kraj pramena između ploča pegle, blizu korena, i lagano okrenete peglu za pola ili ceo obrt, zavisno od željene čvrstoće lokne. Polako i ravnomerno povucite peglu prema krajevima pramena, dok uvijate kosu oko nje. Brzina provlačenja i samim tim grejanja će uticati na definiciju lokne. Nakon uvijanja, ostavite lokne da se ohlade pre nego što ih oblikujete dodatno češljem ili prstima. Nakon toga nanesite penu ili lak za kosu. Postoje i razni trikovi za korištenje pegle za kosu za lažiranje feniranja. Ovo ćete postići tako što ćete odići peglom koren kose a na vrhovima je zaokrenuti kako bi se kosa blago uvila. Ako žurite i nemate vremena za feniranje, ovaj trik sa peglom će vas spasiti.
Pegla za kosu i cik cak presa za kosu najozloglašeniji uređaji za kosu. Bije ih glas da u velikoj meri uništavaju kosu i da ju je kasnije teško oporaviti. Šta je od ovih mitova istina, a šta je stvarno samo mit? Pored tih, postoje i mitovi vezani za pravilnu temperaturu, proizvode za zaštitu od toplote i koliko često se može koristiti pegla za kosu.
Jedan od najčešćih mitova je da pegle za kosu uvek oštećuju kosu. Istina je da nepravilna upotreba pegli, posebno na visokim temperaturama, može dovesti do oštećenja. Međutim, većina modernih pegli je dizajnirana sa posebnim tehnologijama koje pomažu u smanjenju oštećenja, kao što su keramičke ili turmalinske ploče koje ravnomerno raspoređuju toplotu i smanjuju trenje. Kada koristite peglu, obavezno koristite i kvalitetne proizvode za zaštitu kose od toplote ali i postavljanje odgovarajuće temperature prema tipu kose može značajno smanjiti rizik od oštećenja. Potrudite se da hidrirate svoju kosu pravilno i redovno kako bi mogla podneti visoke temperature. Ista pravila vrede i kada je u pitanju cik cak presa za kosu ili obična presa za kosu.
Idealna temperatura za ravnanje zavisi od vašeg tipa kosa, i njenog zdravlja. Za tanku ili oštećenu kosu preporučuje se temperatura između 120°C i 150°C. Za normalnu kosu optimalna temperatura je između 150°C i 180°C, dok gustu ili vrlo kovrdžavu kosu treba tretirati na temperaturama između 180°C i 230°C. Većina modela modernih pegli za kosu imaju mogućnost podešavanja temperature i važno je odabrati ovaj tip uređaja kako biste mogli odabrati najprikladniju opciju za vaš tip kose. Korišćenje previše visoke temperature može prouzrokovati trajno oštećenje kose, stoga je važno biti pažljiv. Uvek je bolje početi sa nižom temperaturom pa povećavati temperaturu po potrebi. Ukoliko vam je kosa već oštećena i dehidrirana, smanjite upotrebu pegle ili je koristiti na nižim temperaturama.
Apsolutno! Korišćenje proizvoda za zaštitu od toplote je ključno kada koristite peglu za kosu. Ovi proizvodi formiraju barijeru između kose i toplote, pomažući u smanjenju rizika od oštećenja i održavajući kosu zdravom i sjajnom. Bez obzira na to što imate modernu peglu koja ne oštećuje kosu, zaštita od toplote je neophodna za dugoročno zdravlje vaše kose. Proizvodi za zaštitu od toplote obično sadrže sastojke koji hidriraju kosu i smanjuju friz, omogućavajući glatkiji i dugotrajniji završni izgled. Nanose se pre upotrebe obične pegle za kosu, ravnomerno i po celoj dužini kose, čime se obezbeđuje da svaki pramen bude zaštićen. Cik cak pegla za kosu zahteva isti proces. Uz pravilno korišćenje proizvoda za zaštitu od toplote, možete uživati u prednostima stilizovanja toplotom bez brige o dugoročnim oštećenjima.
Frekvencija korišćenja pegli za kosu zavisi od zdravlja vaše kose i načina na koji je koristite. Ipak, postoji neko nepisano pravilno kada je u pitanju korištenje toplih alata za kosu. Preporučuje se da se pegle koriste maksimalno dva do tri puta nedeljno kako bi se smanjio rizik od oštećenja kose. Primenite gore navedene savete i sačuvajte zdravlje svoje kose.
Kada je reč o stilizovanju kose, postoji mnogo različitih alata koji se mogu koristiti za postizanje željenog izgleda. Svaki alat ima svoje prednosti i mane, a odabir pravog alata može zavisiti od tipa kose, željenog stila i ličnih preferencija. Pegla za kosu je najčešći alat za ravnanje kose. Koristi toplotu za ravnavanje pramenova, ostavljajući kosu glatkom i sjajnom, ali se njena upotreba ne završava tu. Uz malo veštine, obična pegla, kao i cik cak pegla za kosu, može stvoriti i predivne talase i kovrdže, pružajući vam svestran alat za različite stilove. Ipak, za kovrdže i talase, figaro je neprevaziđen uređaj jer je fokusiran upravo na njih. Rotirajuće četke su savršene za brzo dodavanje volumena i glatkoće, i idealne su za one užurbane jutarnje rutine kada želite brzinsko feniranje. Svaki od ovih uređaja zahtevaju prethodno korišćenje fena za kosu jer se nijedan ne može koristiti na mokru kosu. Čak i rotirajuće četke zahtevaju da kosu prvo prosušite do određene mere. Svaki od ovih alata nudi jedinstvene prednosti, pa izbor zavisi od vaših specifičnih potreba i željenog izgleda. Pegle su tu za savršeno ravnanje, talase i kovrdže, figaro za prelepe kovrdže, četke za brz volumen, a fenovi za beskonačne mogućnosti stilizovanja.
Pravilan odabir pegle za kosu je ključan za postizanje željenih rezultata i održavanje zdravog izgleda kose. Uzmite u obzir svoj tip kose i odaberite peglu u skladu s njim. Pegle sa keramičkom pločom su najčešće i odličan su izbor za skoro sve tipove kose. Manje oštećuju kosu i smanjuju naelektrisanje. Za jako gustu i kovrdžavu kosu koja se teško ispravlja, odaberite peglu sa titanijumskim pločama jer brže postižu željenu temperaturu od keramičkih i dugotrajnija je. Za dodatnu zaštitu i sjaj kose, idealne su turmalinske pegle.
Takođe, obratiti pažnju na veličinu i oblik pegle koji treba da budu prilagođeni vašoj kosi. Uske ploče su idealne za kraću kosu ili stilizovanje manjih delova kose, poput šišaka ili izvijanja krajeva. Za dužu i gustu kosu će vam biti potrebna pegla sa širokim pločama koja pokriva veće delove kose i samim tim skraćuje vreme potrebno za stilizovanje. Osim ovih pegli, postoje i one sa zaobljenim ivicama koje olakšavaju uvijanje kose i višenamenske su. Ovakve pegle su Remington pegle, koje se mogu podešavati u 5 nivoa, od 150 do 230 stepeni. Ova pegla se zagreva za rad za samo 30 sekundi i ima automatsko isključivanje. Podesivost temperature je još jedna važna stavka prilikom odabira pegle za kosu jer različiti tipovi kose zahtevaju različite nivoe toplote. Mnogi modeli dolaze sa indikatorima temperature kako biste uvek znali na kojoj temperaturi radite i kako biste izbegli prekomerno izlaganje toploti. Rowenta pegle imaju LCD dispjele sa prikazom temperature. Dodatne karakteristike kod pegle za kosu, poput automatskog isključivanja, dugačkog kabla ili ionske tehnologije, mogu uticati na vašu odluku i odabir. Pre kupovine možete istražiti recenzije i iskustva drugih korisnika te steći uvid u performanse i trajnost uređaja. Razmotrite kupovinu od renomiranog proizvođača koji nudi garanciju, poput Philipsa ili Babyliss.
Održavanje pegle je jako važno za njenu dugovečnost i očuvanje zdravlja vaše kose. Peglu je potrebno očistiti posle svake upotrebe, a pre nego što počnete čistiti sačekajte da se pegla potpuno ohladi. Ovo je važno i zbog vaše sigurnosti i zbog zaštite samog uređaja. Za brisanje ploče koristite suvu ili blago vlažnu krpu. Ako su ploče veoma prljave i imaju ostatke proizvoda, možete koristiti krpu natopljenu u malo alkohola kako biste uklonili sve nečistoće. Nemojte koristiti abrazivna sredstva ili predmete koji bi mogli oštetiti ploču pegle. Periodično sprovedite dubinsko čišćenje pegle tako što ćete napraviti pastu od mešavine sode bikarbone i vode, te naneti na peglu. Ostavite da deluje nekoliko minuta a zatim obrišite mekom krpicom. Ovo otklanja tvrdokorne ostatke poput laka za kosu. Peglu za kosu odlažite na suvom mestu daleko od direktne sunčeve svetlosti ili visoke vlažnosti. Ako pegla ima rotirajući kabl, redovno proveravajte da nije iskrivljen ili oštećen jer to može predstavljati rizik za sigurnost. Redovno pregledajte peglu kako biste uočili bilo kakva oštećenja ili probleme u funkcionalnosti. Ako vaša pegla ima vidljiva oštećenja ili ste primetili smanjenu efikasnost, možda je vreme da nabavite novi uređaj. Često korišćenje pegle na visokim temperaturama može oslabiti njene komponente tokom vremena, pa ukoliko korištenje na visokoj temperaturi nije nužno, nemojte ga praktikovati.
Pegle za kosu su nezamenjiv alat za stilizovanje kose za svaku modernu ženu. Pri odabiru pegle važno je uzeti u obzir tip ploča, veličinu i oblik pegle, kao i dodatne funkcije koje odgovaraju vašem stilu i tipu kose. Korištenje ovog uređaja zahteva pažljivu pripremu i ophođenje kako ne bi došlo do oštećenja kose. Mnogi brendovi danas nude pegle koje minimalno štete kosi a pritom daju odlične rezultate. Odaberite pravu peglu za kosu i uživajte u profesionalnoj nezi kod kuće, ali ne zaboravite na zdravlje svoje kose.