Danas vam predstavljamo sveobuhvatan vodič za ishranu pasa koji će vam pomoći da razumete nutritivne potrebe svog psa i omogućite mu dug i srećan život.
Za početak, neophodno je da razumemo koje su to neophodne komponente koje hrana za pse treba da sadrži.
Psima su potrebni proteini u ishrani. I to mnogo proteina!
Proteini su gradivni blokovi koji izgrađuju tkiva, organe i ćelije. Psi mogu da konzumiraju proteine i iz životinjskih i iz biljnih izvora. Prednost proteina životinjskog porekla je u tome što se smatraju "potpunim" proteinima, dok su biljni proteini, ako se ne daju u pravoj kombinaciji i količini, "nepotpuni" proteini.
Proteini su neophodni za:
Masti su loše na lošem glasu, ali su upravo masti primarni izvor energije. Masti koje se koriste u hrani za pse su lako svarljive - bilo da se radio o suvoj hrani, mokroj hrani u limenci, kesici ili posudi.
Dve vrste esencijalnih masnih kiselina koje psi zahtevaju u uravnoteženoj proporciji u svojoj hrani su Omega-3 i Omega-6. Unos ovih esencijalnih masnih kiselina možete obezbediti i kroz dodatke ishrani za pse.
Dobri izvori Omega-3 i Omega-6 masnih kiselina uključuju:
Masti u ishrani su neophodne i, za razliku od ljudi, psi nisu izloženi riziku od srčanih bolesti zbog ishrane bogate zasićenim mastima. Međutim, ograničenje masti za pse sa prekomernom težinom ili generalno manje aktivnim psima treba uzeti u obzir pri odabiru njihove hrane.
Hrana vašeg psa takođe treba da sadrži određene količine vitamina i minerala.
Oni uključuju:
VITAMINI:
MINERALI:
Pitanje "kojom hranom da hranim svog psa" samo je deo priče. Podjednako je važno koliko često hranite svog psa, kao i veličina porcije u posudi za hranu.
Hrana koju kupujete će verovatno imati smernice za hranjenje. Zapamtite, to su samo SMERNICE, a ne apsolutno pravilo. Dakle... ako svog psa hranite u skladu sa uputstvima i on počne da se goji, smanjite količinu hrane. Iako će vaš pas možda protestovati zbog manje količine hrane, odvratite mu pažnju nekom simpatičnom igračkom za pse - brzo će zaboraviti na svoje nezadovoljstvo.
Takođe, hranite ih po rasporedu i poštujte isti raspored hranjenja svakoga dana. Većina stručnjaka predlaže hranjenje dva puta dnevno - ujutro i uveče.
Međutim, ako gojaznost postane ozbiljniji problem, bilo bi poželjno da razmislite o prelasku na specijalnu hranu, koja uprkos nižoj kalorijskoj vrednosti obezbeđuje sve neophodne hranljive materije.
Zdravlje gojaznih pasa je višestruko ugroženo:
Na gotovo svim pakovanjima hrane za pse možete pročitati kako je u pitanju „potpuna i izbalansirana hrana za pse svih uzrasta“. Iako ovo zvuči sjajno, činjenica je da ishrana za štene ne treba da bude jednaka kao ishrana za stare pse.
Baš kao i ljudi, psi imaju različite potrebe u različitim životnim fazama.
Evo šta je potrebno psima u različitim fazama života:
ŠTENCIMA je potrebna specijalna hrana za štence koja podržava njihov rast i treba da sadrži protein iz jednog izvora kao što je govedina, jagnjetina, ćuretina, piletina ili tunjevina. Takođe treba da sadrži najmanje 25% proteina. Imajte na umu smernice za porcije - prekomerno hranjenje štenaca može kasnije uzrokovati zdravstvene probleme.
ODRASLI psi mogu biti manje aktivni od štenaca, ali i jednako nestašni i aktivni! Uopšteno govoreći, odraslim psima je potrebno manje proteina i masti nego štencima.
Postoji mnogo faktora koji utiču na optimalne porcije, uključujući:
STARIJIM psima (uglavnom stariji od 7 godina) je potrebna adekvatna količina proteina kako bi očuvali mišićnu masu. Usporavanje metabolizma često dovodi do gojenja u poznijim godinama, čak i ako svog psa hranite specijalnom hranom. Preporučujemo vam da se posavetujete sa svojim veterinarom, kako biste bili sigurni da svog psa hranite odgovarajućom hranom tj. u skladu sa njegovim individualnim potrebama.
Većina stručnjaka preporučuje kombinovanje suve hrane za pse i mokre hrane za pse u limenci, kesici ili posudi.
Postoji nekoliko razloga za mešanje mokre hrane sa suvom hranom:
Alergije na žitarice su kod pasa jako retke, ali postoje. Generalno, alergije na hranu su bliže povezane sa pojedinim izvorom proteina, kao što su piletina, govedina ili mlečni proizvodi.
Cela zrna zapravo doprinose ishrani psa vrednim hranljivim materijama, uključujući vitamine, minerale, masne kiseline i vlakna. Neke žitarice koje se obično uključuju u hranu za pse su:
Kada pokušavate da odlučite između namirnice sa žitaricama ili bez žitarica, važno je da pogledate vrste žitarica u hrani i uravnotežite ih sa ugljenim hidratima.
Ako tražite hranu bez žitarica, obavezno pogledajte čime je zrno zamenjeno - da li je to grašak ili krompir? Kvalitetni sastojci i izbalansiran sastav su daleko važniji od jednostavnog eliminisanja žitarica iz ishrane!
Iako mnogi psi rado "kradu" hranu sa tanjira svojih vlasnika, važno je naglasiti da pojedine namirnice mogu biti jako štetne po njihovo zdravlje!
Postoje specijalne poslastice za pse koje će zadovoljiti njihovu potrebu da se zaslade.
Ovo su namirnice koje NIKADA ne treba davati psima: