Od celokupne opreme za bebe koju planirate da kupite, autosedište je jedno od najvažnijih. Potrebno je od najmlađih dana, pa sve dok dete ne poraste dovoljno da stane u pojas za odrasle, obično oko 10 godina ili kasnije.
Trošenje mnogo novca ne znači nužno da ćete dobiti najbolje autosedište za bebe. Mnogi modeli srednje cene rade jednako ili bolje od onih skupljih. Preporučljivo je kupiti autosedište za bebu pre nego što se beba rodi, kao i da kupite sedište koje odgovara vašem automobilu i koje je pogodno za novorođenče. Ako imate bebu u bolnici ili porođajnom centru, biće vam potrebno autosedište da biste bezbedno odvezli novorođenče kući. Bez obzira na cenu, određeno sedište možda jednostavno neće raditi sa vašim automobilom. Zbog toga toplo preporučujemo planiranje unapred i vežbanje postavljanja sedišta.
Koristite naš vodič da biste pronašli pravo sedište za svoje dete (i auto) i da biste znali kada ćete morati da premestite svoje dete na sledeće.
Autosedišta za vaše bebe i decu se dele u 5 osnovnih kategorija i nekoliko dodatnih podkategorija, u zavisnosti od starosti i težine vaših mališana i većina njih je u skladu sa sigurnosnim standardom 𝐄𝐂𝐄 𝐑𝟒𝟒/𝟎𝟒 (ili ECE R44/03). Svako autosedište ima etiketu na poleđini gde možete da vidite kako se ona pričvršćuje za sedište, kojoj visini deteta odgovara i sigurnosni standard.
- U kategorije 0 i 0+ spadaju autosedišta koja se nameštaju suprotno od smera vožnje. Ona služe za prenošenje deteta i najpogodnija su za bebe do oko 15 meseci ili koje teže do 13 kg. Neka se mogu zakačiti na okvir kolica i poznata su kao sistemi za putovanja.
- U kategoriju 1 spadaju autosedišta koja se okreću prema smeru vožnje i pogodna su za decu koja su teška 9-18 kg ili koja su uzrasta od oko 9 meseci do 4 godine.
- U kategorije 2 i 3 spadaju pomoćna sedišta sa visokim naslonom pogodna za decu od 15-36 kg ili uzrasta od oko 4 do 11 godina.
Proizvođači često spajaju kategorije, pa samim tim nije ni potrebno kupovati svih 5 autosedišta za vašu bebu ili dete. Većina roditelja ima tri autosedišta, ali ukoliko ste finansijski ograničeni, biće vam dovoljna i dva.
Najčešće kombinacije kategorija pri kupovini tri autosedišta su: prvo iz kategorija 0/0+, drugo iz kategorije 1 i treće iz kategorija 2/3. Ukoliko kupujete dva: prvo iz kategorija 0/0+/1 i drugo iz kategorije 2/3.
i-Size je evropski bezbednosni standard za sedišta za bebe i decu. To je deo uredbe ECE R129, koja će na kraju zameniti staru bezbednosnu regulativu R44/04. Ideja je da će sva autosedišta na kraju ispuniti strože i-Size bezbednosne standarde.
Za razliku od R44 standarda, i-Size tvrdi da deca do 15. meseci moraju uvek putovati u smeru suprotnom od smera vožnje i neophodno je imati isofix konektore kako bi pravilno pričvrstili sedište, jer ovaj sistem ne ostavlja mogućnosti za nepravilno nameštanje.
Sama suština isofixa jeste pričvršćivanje autosedišta na sigurnosne točke u automobilu, kako ne bi bilo više potrebe za korišćenje sigurnosnih pojaseva.
Najveća razlika između autosedišta sa i bez isofixa jeste da su sedišta bez isofixa obično jeftinija i pričvršćuju se klasičnim sigurnosnim pojasevima. Ona su korisnija ukoliko autosedište često premeštate.
Opasno je i nezakonito nositi bebu u sedištu za bebu okrenutom unazad na suvozačevom mestu koje ima aktivan vazdušni jastuk. Sedišta okrenuta prema napred u istoj poziciji, iako nisu nezakonita, nisu idealna, jer je najsigurnije rešenje za decu da putuju na zadnjem sedištu automobila.
Uverite se da je sedište pravilno postavljeno u automobilu, prateći uputstva proizvođača. Upoznajte svoja kola, proverite odeljke o bezbednosti dece u uputstvu za vlasnike vašeg vozila i proučite relevantne karakteristike kao što su pojasevi, brava i sedišta. Takođe, ocene drugih kupaca mogu itekako pomoći.
Uverite se da uvek stavljate svoju bebu u njeno sedište sa strane trotoara, a zatim se uverite da je vaša beba bezbedno vezana u skladu sa uputstvima proizvođača. Koristite autosedište okrenuto unazad sve dok vaša beba stane u njega, jer ono nudi bolju zaštitu u slučaju saobraćajne nesreće.