Pored odabira odgovarajućeg kreveca i dušeka za bebu, za dobar san je važan i pravilan odabir jastuka. Jastuk nije samo mesto gde vaš mališan spava; to je ključan element koji doprinosi kvalitetnom snu i pravilnom razvoju vašeg deteta. U nastavku saznajte koje aspekte treba uzeti u obzir prilikom izbora jastuka za bebe.
18 proizvoda
Izbor pravog jastuka za bebe je od suštinskog značaja jer podržava pravilan razvoj kičme i vratnih pršljenova. Osim toga, pravi jastuk može pomoći u sprečavanju sindroma ravne glave (plagiocefalija), koji se može pojaviti ako beba dugo vremena provodi ležeći na istoj strani glave.
Bebine kosti su u razvoju prvih meseci života, što znači da je pravilna podrška ključna za sprečavanje deformiteta i promovisanje zdravog rasta. Odgovarajući jastuk pomaže u održavanju pravilnog položaja glave i vrata i podupire kičmu kako bi se razvijala na pravi način. Osim prevencije od sindroma ravne glave i pravilnog razvoja kičme, jastuk doprinosi udobnosti tokom sna, što utiče na to da beba bolje i duže spava i budi se raspoložena. Jastuk može služiti i kao element utehe za bebu, pružajući osećaj sigurnosti i konzistencije, što je posebno važno u ranim fazama razvoja.
Postoji više vrsta jastuka za bebe, zavisno od materijala, vrste punjenja, namene i oblika. Sve ove jastuke bebe mogu koristiti u različitim periodima razvoja i života.
Posebna i najvažnija kategorija jastuka su jastuci za glavu. Ovaj tip jastuka je izuzetno važan za pravilan rast i razvoj bebe. Bebe mogu koristiti jastuk za spavanje najranije sa navršenih godinu dana ili kada glava deteta tokom spavanja na boku nije više u ravni sa kičmom. I tada jastuci za glavu ne smeju biti previše visoki i mekani i glava ne sme da upada u jastuk.
Ako se dete tokom noći često budi i prevrće, ako u toku spavanja s roditeljima traži jastuk ili ako su mu ramena šira od glave i izgleda kao da glava “visi” u odnosu na vrat, vreme je da vaše dete počne koristiti jastuk. Za ovaj period detetovog života je bezbedno i poželjno koristiti jastuk kako bi se ono i dalje pravilno razvijalo i imalo okrepljujući san. Loreli u ponudi ima mekane jastuke za spavanje koji su sigurni za korištenje. Pored ovih jastuka, u ovoj kategoriji možete pronaći i anatomske jastuke koji na odgovarajući način podržavaju glavu bebe tokom sna.
U slučajevima kada je beba bolesna, i zapušen joj je nosić, preporučuje se da spava u povišenom položaju, pa iako je beba još uvek mala da bi koristila jastuk, u ovim situacijama je poželjan.
Postoje jastuci različitih oblika koje mogu koristiti bebe svih uzrasta, a koji ne služe za spavanje. Ovo su pomoćni jastuci koji pomažu roditeljima da nameste bebe u različitim situacijama, bez obzira na to da li nameštaju bebu koja već sedi u kolica, ili ih postavljaju na stomak ili jastuk služi za igru. Brend Babyjem, osim anatomskih jastuka, ima u ponudi i pomoćne jastuke različitih oblika, dezena i namena, od valjkastih jastuka koja poboljšavaju bebinu motoriku do jastuka sa zakačenim igračkama.
Kada beba počne da sedi, što je otprilike sa navršenih 6 meseci, ovi jastuci su posebno korisni. Možete ih koristiti kao naslon ili kao jastuk na kome beba sedi. Osim toga, ovi jastuci mogu biti podrška prilikom dojenja. Pomoćni jastuci mogu biti korisni i tokom igre jer omogućavaju bebi da se udobno smesti dok istražuje svoju okolinu. Pomoćni jastuci su izuzetno praktični i za putovanja, jer mogu poslužiti kao dodatna podrška kada se beba nalazi u kolicima ili auto sedištu.
Položaj bebe tokom sna ili odmora je izuzetno važan za njen razvoj. Anatomski jastuk za bebe je specifično dizajniran da pruži podršku glavi i vratu bebe, obezbeđujući pravilan položaj tela dok beba leži. Ovaj tip jastuka se posebno preporučuje bebama koje su sklone plagiocefaliji ili sindrom ravne glave, jer su dizajnirani da ravnomerno rasporede pritisak na bebinoj glavi. Anatomski jastuci za bebu često imaju blagu konkavnost koja omogućava bebi da prirodno leži na leđima, smanjujući rizik od deformacija. Oni su često napravljeni od materijala koji sprečavaju nakupljanje alergena, i pogodni su za bebinu osetljivu kožu i bebe sa alergijama.
Važno je napomenuti da anatomski jastuk za bebe ne sme biti previše mekan, kako bi se izbegao rizik od gušenja, a roditelji treba da prate preporuke pedijatar pre nego što se odluče za anatomski jastuk.
Jastuci sa prirodnim punjenjem, poput onih sa vunom, pamukom ili bambusovim vlaknima, predstavljaju odličan izbor za one roditelje koji žele prirodne i ekološki prihvatljive proizvode za svoje dete. Vuna je odličan prirodni izolator i omogućava dobru ventilaciju, što pomaže bebi da ostane hladna tokom toplih noći i topla tokom hladnih noći. Bambusova vlakna su jako prozračna i pritom antialergijska, što pruža bebi udobnost bez rizika od iritacije. Prirodni materijali imaju prednost jer su dugotrajni, lako se održavaju i otporni su na razvoj bakterija i grinja.
Jastuk za bebu sa prirodnim punjenjem ima odličnu sposobnost regulacije temperature, pa će bebi biti udobno tokom cele noći. Takođe, prirodni materijali često imaju sposobnost da neutralizuju neprijatne mirise, održavajući jastuk svežim i čistim.
Prilikom odabira jastuka za bebe pre svega razmislite o nameni. Da li vam jastuk treba kako bi beba spavala na njemu ili ćete ga koristiti kao pomoćni jastuk? Uvijek je jako važno obratiti pažnju na materijale od kojih je jastuk sačinjen. Birajte prirodne, prozračne materijale poput pamuka ili bambusa koji su nežni prema bebinom licu i smanjuju rizik od pregrevanja. Takođe, jastuk treba da bude dovoljno čvrst da podrži glavu i vrat bebe, ali i dovoljno mekan za udobnost, ukoliko ga beba koristi za spavanje. Jastuk treba biti prilagođen veličini krevetića i ne sme omogućiti bebi da se zavuče ispod njega. Dečiji jastuci treba da budu mnogo tanji od onih za odrasle. Pravu debljinu jastuka koji vam je potreban ćete saznati tako što ćete poleći bebu na bok i izmeriti prazninu između vrata i dušeka.
Različiti jastuci dolaze sa različitim vrstama punjenja. Od memorijske pene do nekih sintetičkih materijala. Ukoliko kupujete jastuk od memorijske pene, možete da ga testirate. Pritisnite šakom jastuk i maknite ruku, ako se ne vraća u početni položaj, jastuk je premekan. Obratite pažnju na to da jastuci budu izrađeni od materijala koji sprečavaju nakupljanje alergena, i koji su idealni za bebe sa osetljivom kožom ili alergijama. Prirodni materijali su uvijek dobar izbor.
Kao i sva druga oprema za bebe, i jastuci zahtevaju redovno održavanje i pranje. Pravilno čišćenje može pomoći u eliminaciji bakterija, prašine, alergena i drugih nečistoća koje se mogu nakupiti na jastucima. Pre bilo kakvog pokušaja čišćenja, pročitajte i sledite uputstva za održavanje koja su navedena na etiketi proizvoda. Većina jastuka za bebe dolazi sa perivim navlakama koje se lako mogu skinuti i oprati u mašini. Preporučuje se redovno pranje navlaka, idealno na nedeljnom nivou, uz korištenje blagog deterdženta i tople vode.
Sam jastuk treba prati manje često od navlake, ali je i to važno uraditi nekoliko puta godišnje ili prema potrebi. Jastuk je najbolje sušiti vani na svežem vazduhu, ali ne na direktnoj sunčevoj svetlosti. Uverite se da je jastuk potpuno suv pre nego što ga ponovo upotrebite kako bi se sprečila pojava buđi ili neprijatnih mirisa. Takođe, redovno provetravajte jastuk izlažući ga svežem vazduhu. To će pomoći u smanjenju nakupljanja alergena i održavanju svežine jastuka. Jastuci se vremenom istroše i gube svoju prvobitnu strukturu i čvrstoću, pa nakon određenog vremena razmislite o zameni jastuka za bebe.
Kao što smo pomenuli, jastuk za bebe se vremenom može istrošiti i izgubiti svoj oblik i funkcionalnost. Roditelji ponekad ne primete kada je jastuk previše tanak ili mekan, što može negativno uticati na bebin san. Ključni znaci da je vreme za promenu jastuka uključuju smanjenje podrške za vrat i glavu, promene u obliku jastuka ili ako se jastuk ne vraća u prvobitni položaj nakon pritiska.
Redovno pregledajte bebin jastuk i ako pokazuje znake habanja, imaju mrlje koje se ne mogu skinuti ili neprijatan miris, trebali bi biti zamenjeni. Pored toga, ukoliko vaše dete razvija alergijske simptome, kao što su kijanje, svrab ili osip, razmotrite zamenu jastuka za onaj od hipoalergijskih materijala. Takođe, bez obzira na to što na jastuku nema vidljivih oštećenja, obratite pažnju na to koliko dugo ga koristite. Preporučuje se zamena jastuka svakih 1-2 godine kako bi se osigurala optimalna podrška i higijena za vašu bebu.
Birajući pravi jastuk za vašu bebu, ne samo da ćete podržati njen zdrav razvoj i udobnost već ćete takođe doprineti stvaranju sigurnog i higijenskog spavaćeg prostora. S obzirom na važnost ovog izbora, preporučuje se detaljno istraživanje i razmatranje svih faktora pre donošenja odluke. Edukujte se kod proizvođača, čitajte recenzije drugih roditelja i budite spremni kada dođe momenat da vaše dete koristi jastuk.