Klime

Klime su deo svakog modernog domaćinstva jer bez njih ne možemo da zamislimo leto. One su tu da efikasno hlade, ali i zagreju prostorije u kojima boravimo.

Izdvojeni brendovi

68 proizvoda u kategoriji Klime

68 proizvoda

Vrste ugradnih klima

Klime omogućavaju efikasno hlađenje i grejanje prostora uz minimalan vizualni uticaj na enterijer. Postoji mnogo vrsta ugradnih klima a neke od najčešćih su split sistemi, multi - split sistemi, kanalne klime, kasetne klime, konzolne klime i inverter klime.

Split sistemi

Split sistemi su jedan od najpopularnijih i najčešće korišćenih tipova klima za stambene i komercijalne prostore. Ovaj tip klima uređaja sastoji se od dve glavne komponente: unutrašnje jedinice koja se postavlja unutar prostorije i spoljašnje jedinice koja se nalazi van zgrade. Svaka od ovih jedinica ima svoju strogo definisanu funkciju.

Unutrašnja jedinica split sistema je odgovorna za distribuciju hladnog ili toplog vazduha unutar prostorije. Ona se može instalirati na više mesta, uključujući zod, plafon ili pod, što zavisi od modela klime i specifičnih potreba prostora. Unutrašnja jedinica sadrži isparivač, ventilator i filtere za vazduh. Spoljašnja jedinica je sastavljena od kompresora, kondenzatora i ventilatora. Dizajnirana je da može da izdrži spoljašnje uslove i postavlja se van objekta, obično na zid, krov ili tlo. Spoljašnja jedinica odvodi toplotu iz unutrašnjeg prostora i oslobađa je napolje.

Split sistemi koriste rashladno sredstvo (freon) za prenos toplote između unutrašnje i spoljašnje jedinice. Moderni split sistemi često koriste ekološki prihvatljiva rashladna sredstva, kao što je R-32, koja imaju manji uticaj na ozonski omotač i niži potencijal globalnog zagrevanja. Pored ovog sredstva, najčešće korišćeno rashladno sredstvo je R-410A koje ne sadrži hlor, što znači da ne oštećuje ozonski omotač. Takođe ima visoku energetsku efikasnost i koristi se u mnogim inverter klima uređajima. R- 22 je tradicionalno rashladno sredstvo koje se naziva i freon, i koristi se u mnogim starijim klimama. Međutim, s obzirom na to da štetno utiče na ozonski omotač, proizvodnja i upotreba R-22 se postepeno ukida u mnogim zemljama.

Prednost split sistema je tihi rad unutrašnje jedinice. Pošto se kompresor nalazi u spoljašnjoj jedinici, buka unutar prostorije je minimalna, što je idealno za spavaće sobe, kancelarije i druge prostore gde je mir važan. Takođe, mogućnost montaže na više načina omogućava fleksibilnost u dizajnu prostora. Instalacija split sistema zahteva stručnu pomoć kako bi se omogućila pravilna montaža i efikasan rad klime.

Multi - split sistemi

Multi - split sistemi predstavljaju naprednu verziju split sistema za klimatizaciju prostorija koje karakteriše posedovanje jedne spoljašnje jedinice koja se koristi za više prostorija unutar jednog objekta. Ovi sistemi su idealni za domove, kancelarije, komercijalne prostore i druge objekte gde je potrebno nezavisno kontrolisanje temperature u različitim prostorijama. Ovi sistemi omogućavaju povezivanje više unutrašnjih jedinica na jednu spoljašnju. Pritom, unutrašnje jedinice mogu biti različitog tipa: zidne, podne, plafonske, kasetne i kanalne jedinice što pruža veliku fleksibilnost za postavljanje. Spoljašnja jedinica kod ovog tipa klime je snažnija i veća u poređenju sa standardnim split sistemima jer mora da podrži rad više unutrašnjih jedinica. Ova jedinica sadrži kompresor, kondenzator i ventilator i može da izdrži spoljašnje uslove. I ovi sistemi koriste rashladno sredstvo za prenos toplote između unutrašnjih i spoljašnje jedinice. U poslednje vreme su to ekološki prihvatljiva sredstva poput R-410A ili R-32.

Sigurno najveća prednost multi - split sistema je mogućnost nezavisnog kontrolisanja temperature u svakoj prostoriji. Svaka od unutrašnjih jedinica se može podesiti na različitu temperaturu, što korisnicima omogućava da rad klime podese prema specifičnim željama. Korišćenje jedne spoljašnje jedinice za više unutrašnjih jedinica štedi prostor i smanjuje potrebu za instalacijom više spoljašnjih jedinica, što može biti jako važno u određenim situacijama. Multi-split sistemi često koriste inverter tehnologiju, koja omogućava promenjivu brzinu rada kompresora. Upotreba ovih sistema ima i esetski značaj jer smanjuje broj vidljivih jedinica na objektu.

Kanalne klime

Kanalne klime su sofisticirani i diskretni sistemi klimatizacije koji su dizajnirani da budu skoro neprimetni. Unutrašnje jedinice kanalne klime su skrivene unutar plafona, zidova ili poda, a vazduh se distribuira putem mreže kanala i ventilacionih otvora. Ove klime su idealne za sve velike prostore i zgrade sa visokim estetskim zahtevima. Unutrašnja jedinica kod kanalnih klima se obično postavlja u skrivenim prostorima kao što su spušteni plafoni, tehničke sobe ili potkrovlja. Ova jedinica sadrži isparivač, ventilator i filtere za vazduh. Dizajnirana je tako da distribuira vazduh kroz mrežu kanala do različitih delova objekta.

Spoljašnja jedinica sadrži kompresor, kondenzator i ventilator, slično kao i kod drugih tipova klima uređaja. Ova jedinica je postavljena izvan zgrade i povezana je sa unutrašnjom jedinicom pomoću rashladnih cevi. Kanali su ključni elementi ovih klima i omogućavaju distribuciju klimatizovanog vazduha iz unutrašnje jedinice do ventilacionih otvora u različitim prostorijama. Ovi kanali su obično izrađeni od metala ili izolacionog materijala i postavljaju se unutar zidova, plafona ili poda. Ventilacioni otvori su završni elementi kroz koje klimatizovani vazduh ulazi u prostoriju i oni mogu biti različitih veličina i dizajna, prilagođeni estetici prostora. Otvori su diskretno postavljeni kako bi se minimalno isticali u enterijeru.

Upravo je diskretnost jedna od najvećih prednosti kanalnih klima. Pošto su unutrašnje jedinice i kanali skriveni, jedino što je vidljivo su ventilacioni otvori. Ovo svakako ne utiče na efikasnost ovih uređaja, jer pružaju ravnomernu distribuciju vazduha u celoj prostoriji ili zgradi. Sistem kanala omogućava doseg u sve delove prostora, čime se obezbeđuje ujednačena temperatura. Mogu se prilagođavati različitim tipovima zgrada i prostorija, uključujući stambene objekte, kancelarije i industrijske hale. Ovi sistemi su dosta tihi jer su unutrašnje jedinice skrivene.

Kasetne klime

Kasetne klime su popularan izbor za klimatizaciju poslovnih prostora, kancelarija, restorana i drugih komercijalnih objekata. Osim što pružaju efikasno hlađenje i grejanje, istovremeno se odlikuju diskretnim dizajnom koji se uklapa u prostor. Unutrašnja jedinica ove klime je ugrađena u spušteni plafon pri čemu je vidljiv samo dekorativni panel sa ventilacionim otvorima. Ova jedinica sadrži isparivač, ventilator i filtere za vazduh. Ventilacioni otvori su postavljeni na sve četiri strane jedinice i pružaju ravnomernu distribuciju vazduha. Spoljašnja jedinica se sastoji od kompresora, kondenzatora i ventilatora, kao i kod drugih tipova klima. Ova jedinica se postavlja vani i povezuje se sa unutrašnjom putem rashladnih cevi.

Kasetne klime su poznate po svojoj sposobnosti da ravnomerno distribuiraju klimatizovan vazduh u prostoriji. I kasetne klime koriste rashladno sredstvo za prenos toplote između unutrašnje i spoljašnje jedinice. Moderniji sistemi koriste ekološki prihvatljive opcije poput R-410A ili R-32. Prednosti kasetnih klima su estetika, efikasnost distribucije vazduha, energetska efikasnost i tihi rad.

Konzolne klime

Konzolne klime su praktično i efikasno rešenje za klimatizaciju različitih vrsta prostora. One se odlikuju svestranošću, lakoćom instalacije i estetskom prilagodljivošću, što ih čini popularnim izborom za stambene i komercijalne objekte. Konzolne klime se montiraju na zid pri dnu prostorije, slično kao radijatori. Ovakav dizajn omogućava ravnomernu distribuciju vazduha pri tlu. Unutrašnja jedinica konzolne klime je kompaktna i diskretna, sa ventilacionim otvorima na vrhu i/ili na prednjoj strani. Unutrašnja jedinica ove klime sadrži isparivač, ventilator i filtere za vazduh. Mnogi modeli dolaze sa mogućnošću kontrole pravca vazduha, čime se dodatno poboljšava udobnost pri korišćenju.

Spoljašnja jedinica konzolne klime sadrži kompresor, kondenzator i ventilator, slično kao i kod drugih tipova klima uređaja, i postavlja se izvan objekta. Za prenos toplote između unutrašnje i spoljašnje jedinice, koristi se rashladno sredstvo ili freon. Jedna od prednosti ovih klima je fleksibilna instalacija, koja može da uključuje montažu na zid ili ugradnju u nišu, što znači da se može prilagoditi različitim tipovima prostorija i potrebama korisnika. Konzolne klime su dizajnirane tako da se neprimetno uklapaju u enterijer što može biti važno korisnicima sa visokim estetskim zahtevima.

Inverter tehnologija - sve što treba znati

Sve gore navedene vrste klima mogu da koriste inverter tehnologiju. Inverter tehnologija predstavlja revolucionarni pristup u radu klima uređaja, obezbeđujući efikasnije, tiše i dugotrajnije hlađenje i grejanje. Zbog toga su inverter klime danas najpopularniji proizvod za klimatizaciju na tržištu.

Šta je inverter tehnologija i kako radi?

Ova tehnologija se odnosi na elektronski uređaj koji menja frekvenciju i napon struje koji se dovodi do kompresora u klima uređaju. Kompresor je ključna komponenta koja pumpa rashladno sredstvo kroz sistem i tako omogućava hlađenje ili grejanje prostora. Tradicionalne klime rade po principu uključivanja i isključivanja kompresora kako bi održale željenu temperaturu, dok inverter klime kontinuirano regulišu brzinu rada kompresora bez uključivanja i isključivanja. Inverter klima uređaji koriste frekventni pretvarač za kontrolu brzine rada kompresora. Taj pretvarač menja frekvenciju električne struje koja napaja kompresor, čim se menja brzina kompresora u skladu sa trenutnim potrebama.

Kada se klima uključi, inverter tehnologija omogućava kompresoru da radi na velikoj brzini kako bi brzo dostigao željenu temperaturu. Kada se približi toj željenoj temperaturi, inverter smanjuje brzinu rada kompresora i održava temperaturu sa minimalnim oscilacijama. Kako se temperatura u prostoru menja, tako inverter klima prilagođava brzinu kompresora, što rezultira stabilnijom temperaturom i manjom potrošnjom energije.

Prednosti inverter klima

Prednosti ove tehnologije je mnogo a broj jedan je verovatno energetska efikasnost. Tradicionalni klima uređaji troše više energije jer se kompresor stalno uključuje i isključuje. Inverter klime, sa druge strane, održavaju konstantnu temperaturu uz manju potrošnju energije. Prema nekim studijama, klime inverter mogu smanjiti potrošnju energije do 30-50% u poređenju sa tradicionalnim sistemima. Ova ušteda može biti značajna na godišnjem nivou, posebno u predelima sa visokim temperaturama gde klima uređaji često rade. Energetska efikasnost klima uređaja se često izražava kroz koeficijente energetske efikasnosti (EER - Energy Efficiency Ratio i SEER - Seasonal Energy Efficiency Ratio). Ovi koeficijenti predstavljaju odnos između rashladnog kapaciteta uređaja i potrošnje električne energije. Inverter klime imaju znatno više EER i SEER vrednosti u odnosu na tradicionalne klime.

Prednost inverter klima je i poboljšana kontrola temperature. Zahvaljujući mogućnosti regulacije brzine rada kompresora, temperatura u prostoru je stabilnija i ne osciluje. Klime sa ovom tehnologijom su i znatno tiše od tradicionalnih klima uređaja. Stalni rad kompresora pri različitim brzinama smanjuje nivo buke, što je važno za prostore gde su potrebni mir i tišina. Inverter klime imaju i duži vek trajanja jer stalni rad kompresora smanjuje opterećenje na druge komponente klima uređaja.

Inverter tehnologija se primenjuje u različitim vrstama klima uređaja, uključujući split sisteme, multi - split sisteme, kanalne i kasetne klime. Inverter tehnologija predstavlja značajan napredak u oblasti klimatizacije, pružajući brojne prednosti u poređenju sa tradicionalnim klima uređajima. Očekuje se da će ove klime postati još efikasnije i pristupačnije, što će doprineti globalnijoj štednji energije.

Kako odabrati odgovarajuću klimu?

Odabir odgovarajuće klime za vaš dom ili poslovni prostor može biti komplikovan proces. Dobro odabrana klima neće samo rashladiti ili ugrejati prostor, već se doprineti uštedi energije i smanjenju troškova. Prvi korak u odabiru odgovarajuće klime je procena vaših potreba za hlađenjem ili grejanjem prostora. Ovo podrazumeva da razmotrite veličinu prostora, nivo izolacije, broj prozora, visinu plafona i sl. Pravilna procena veličine prostorije je ključna za izbor odgovarajuće snage klime. Prejak klima uređaj ćete morati stalno uključivati i isključivati (što povećava potrošnju energije i utiče na njegovo habanje i rok trajanja), a preslab uređaj neće biti u stanju da rashladi ili zagreje prostor.

Kapacitet klime ćete izračunati na sledeći način. Kapacitet klima uređaja se meri u BTU (British Thermal Units) ili kilovatima (kW). Preporučeni kapacitet za stambeni prostor obično iznosi 100 BTU po kvadratnom metru. Ovo znači da će za prostoriju od 20 kvadratnih metara biti potrebna klima kapaciteta 2000 BTU.

Kada znate koliko jaka mora biti klima u vašem prostoru, vreme je da odaberete vrstu klime. Split sistemi su najčešći tip klime u stambenom prostoru jer su poznati po svojoj efikasnosti i tihom radu. Multi - split sistemi su idealni za veće domove ili poslovne prostore jer se više prostorija može uvezati sa jednom spoljašnjom jedinicom. Kanalne klime su diskretno rešenje za velike prostore ili objekte sa složenim rasporedom prostorija. Kasetne klime su odlične za velike prostore koji imaju spuštene plafone. Nude ravnomernu distribuciju vazduha i visoku energetsku efikasnost. Konzolne klime su fleksibilne kada je postavljanje u pitanju, pogodne su za prostorije sa odgraničenim prostorom na zidu.

Prilikom odabira svakako obratite pažnju na energetsku efikasnost klime. Tu će vam pomoći već pomenute oznake EER (Energy Efficiency Ratio) i SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio). Klima uređaji sa višim SEER vrednostima su energetski efikasniji i mogu značajno smanjiti troškove struje.

Inverter klime su poznate po svojoj efikasnosti i mnogi korisnici se odlučuju za njih. Na tržištu se mogu pronaći inverter klime za 60m2, 40 m2 i 100 m2 što su najčešće kvadrature modernih stanova. Midea inverter klime imaju kapacitet hlađenja do 24000 BTU/h i pritom energetski razred od A++. Koriste ekološki freon R32 i imaju nizak nivo buke. Hisense inverter klima je jedan od najtraženijih proizvoda na tržištu. Kao i Midea inverter klima, koriste R-32 freon koji ne zagađuje okolinu i imaju veliki kapacitet hlađenja i grejanja. Pored toga, imaju dodatne funkcije poput bežičnog upravljanja pomoću Wi-Fi. Neki modeli Hisense inverter klima oslobađaju efikasne plazma jone i efikasno uklanjaju viruse i bakterije iz vazduha.

Vivax klime su takođe čest odabir jer nude i inverter klime u različitim bojama koje osim što su funkcionalan element, mogu biti i element dekora. Od zlatne, crvene do crne, ove klime su snažne, ali i elegantne. Neki modeli Vivax klima imaju posebnu 3D inverter tehnologiju koja pruža najbolje performanse a istovremeno znatno štedi energiju.

Kada birate klimu za svoj prostor, obratite pažnju i na dodatne funkcije svakog od modela. Mnogi modeli dolaze sa mogućnošću Wi-Fi povezivanja što omogućava daljinsku kontrolu klima uređaja putem pametnog telefona ili tableta. Filteri za pročišćavanje vazduha će pomoći u uklanjanju prašine, alergena i drugih zagađivača iz vazduha. U dodatne funkcije spada i samodijagnostika koja omogućava brzo otkrivanje i dijagnostiku problema. Cena klime može značajno varirati u zavisnosti od tipa, kapaciteta i dodatnih funkcija. Prilikom odabira je važno uzeti u obzir ne samo početni trošak, već i dugoročne troškove rada i održavanja. Investicija u energetski efikasan uređaj može se isplatiti kroz uštedu na računima za struju.

Pravilno odabrana klima može znatno poboljšati vaš komfor (kao i kvalitet života ukoliko patite od respiratornih problema), smanjiti troškove energije i doprineti očuvanju životne sredine.

Prednosti klime za zdravlje

Korišćenje klime u kući donosi mnoge prednosti koje utiču na zdravlje i blagostanje korisnika. Iako klima uređaji prvenstveno služe za regulaciju temperature, oni takođe imaju značajne zdravstvene benefite koji često nisu odmah očigledni. Osnovna funkcija svakog klima uređaja je održavanje optimalne temperature u prostoru a ekstremne temperature, bile one niske ili visoke, mogu negativno uticati na zdravlje. Previše toplote može dovesti do toplotnog udara, iscrpljenosti i dehidratacije, dok hladnoća može izazvati hipotermiju i povećati rizik od prehlade.

Klime takođe pomažu u održavanju optimalne vlažnosti vazduha. Visoka vlaga može dovesti do rasta plesni i gljivica, što može izazvati alergijske reakcije i respiratorne probleme. Previše suv vazduh, sa druge strane, može iritirati sluzokožu i uzrokovati suvu kožu i oči. Klima obezbeđuje balans kada je vlažnost vazduha u pitanju.

Mnogi moderni klima uređaji dolaze sa ugrađenim filtrima koji pomažu u pročišćavanju vazduha. Ovi filteri mogu ukloniti prašinu, dim, polen i druge alergene i zagađivače iz vazduha. Poboljšanje kvaliteta vazduha u prostorijama može značajno smanjiti simptome alergija i astme, kao i rizik od respiratornih bolesti. Pored ovoga, klime sa filterima za ugljenik mogu ukloniti neprijatne mirise iz vazduha, uključujući mirise kuvanja, dima i hemikalija. Klime su posebno korisne za osobe koje pate od alergija i drugih respiratornih problema. Redovno korišćenje klima uređaja može smanjiti količinu alergena u unutrašnjem prostoru jer filteri hvataju polen, dlake kućnih ljubimaca i druge alergene. Kvalitetan klima uređaj može pomoći osobama sa astmom da lakše dišu, uklanjajući zagađivače iz vazduha. Takođe, kontrola temperature i vlažnosti može smanjiti rizik od napada astme.

Klima će vam pružiti i bolji san jer znamo koliko je teško zaspati u pretoplim uslovima. Dobar san je ključan za opšte zdravlje i dobrobit, uključujući imunološki sistem, mentalno zdravlje i oporavak tela. Ugodna temperatura može smanjiti i nivo stresa i anksioznosti. Osobe sa hroničnim bolestima, poput dijabetesa ili srčanih oboljenja, takođe mogu imati koristi od stabilne temperature i poboljšanog kvaliteta vazduha jer ekstremne temperature mogu pogoršati simptome ovih bolesti.

Održavanje klime

Redovno održavanje klime je ključno za njeno pravilno funkcionisanje i dugotrajnost. Održavan uređaj ne samo da će raditi optimalno, već će i smanjiti troškove energije i minimizirati rizik od kvarova. Filteri u uređajima igraju ključnu ulogu u pročišćavanju vazduha a prljavi filteri mogu smanjiti protok vazduha, smanjiti efikasnost sistema i povećati potrošnju energije. Zbog toga je važno redovno čistiti filtere.

Kako biste očistili filter pre svega isključite uređaj. Otvorite poklopac unutrašnje jedinice i pažljivo uklonite filtere. Za pranje filtera koristite mlaku vodu i blagi deterdžent a potom ga isperite temeljno i ostavite da se potpuno osuši pre nego što ga vratite u uređaj. Proverite preporuke proizvođača o učestalosti zamene filtera. Zamena se obično preporučuje jednom u 3 do 6 meseci, zavisno od upotrebe i uslova okoline. Spoljašnja jedinica klima uređaja je izložena spoljnim uslovima i može se zaprljati lišćem, prašinom i drugim zagađivačima. Pažljivo uklonite svo lišće, grančice i drugi otpad oko i unutar jedinice. Za čišćenje peraja kondenzatora koristite mekanu četku ili krpu. Budite pažljivi da ih ne savijete ili oštetite.

Rashladno sredstvo je ključno za efikasan rad klima uređaja. Proveru i dopunu treba da obavlja samo kvalifikovani tehničar i ova provera se preporučuje tokom godišnjeg servisa. Godišnji servis klime je nešto čega treba da se pridržavate ukoliko želite da sve funkcioniše kako treba. Posebno pre početka letnje i zimske sezone kada je uređaj najviše u upotrebi. Tehničar će proveriti sve ključne komponente, uključujući motor, ventilator, termostat i električne spojeve, kako bi osigurao da sve funkcioniše ispravno.

Iako profesionalno održavanja nije moguće zameniti, postoji nekoliko koraka koje možete provesti sami. Prve svega to je provera termostata. Uverite se da termostat radi ispravno i postavljen je na odgovarajuću temperaturu. Takođe, redovno proveravajte da li je drenažna cev začepljena i osigurajte da voda slobodno otiče. Obratite pažnju na neuobičajene zvuke koji mogu ukazivati na probleme sa motorom ili ventilatorom. U slučaju neobičnih zvukova, pozovite tehničara.

Klime su neizostavan deo savremenog života, pružajući udobnost i poboljšanje kvaliteta života. Osim očiglednih prednosti u regulaciji temperature, klime takođe pozitivno utiču na zdravlje korisnika, smanjujući rizik od alergija, respiratornih problema i poboljšavajući opšte blagostanje. Pravilno odabran i pravilno održavan uređaj će biti vredna investicija za vaš dom ili poslovni prostor.