Pravilna dentalna higijena počinje sa pravilnim odabirom paste za zube. Pasta za zube je neophodna za svakodnevnu oralnu higijenu i osim što pomaže u održavanju zdravlja zuba i desni, ona i osvežava dah, smanjuje nakupljanje zubnog kamenca i pomaže u prevenciji zubnih bolesti kao što su karijes i gingivitis. Različiti tipovi paste za zube targetiraju različite probleme i pomažu u ostvarivanju različitih ciljeva. Kakve sve paste postoje i kako odabrati najbolju za sebe?
65 proizvoda
Pasta za zube ima dugu istoriju koja seže hiljadama godina unazad. Još u drevnom Egiptu, Kini i Indiji su ljudi pokušavali da osmisle sredstvo pomoću kog će održavati svoju oralnu higijenu. Iako je kroz vreme uvek postojao način da se održi higijena zuba, paste kao ove danas su bile nepoznanica. Pravi napredak u razvoju paste za zube desio se u 19. veku. Prva komercijalna pasta za zube, poznata kao "Crème Dentifrice", proizvedena je u Engleskoj 1850-ih godina i bila je dostupna u staklenim teglama. 1873. američka kompanija Colgate & Company je počela masovnu proizvodnju ove paste za zube u teglama, a kasnije su se pojavile i one u tubama. Pakovanje paste u tube je inspirisano ambalažom za tempere.
U 20. veku, paste za zube su doživele još veće promene. Dodavanje fluorida u paste za zube 1950-ih godina je uvelo revoluciju u prevenciju karijesa i potom postao standardni sastojak glavnog proizvoda za održavanje dentalne higijene. Polako su prizvođači dodavali i druge sastojke, poput antibakterijskih agensa, zaslađivača, i aromatičnih ulja kako bismo dobili pastu za zube kakvu danas poznajemo.
Razumevanje različitih tipova pasti za zube može vam pomoći da odaberete najbolju za sebe.
Fluoridne paste za zube su možda najčešće paste na tržištu zbog svoje sposobnosti da jačaju zubnu gleđ i pomažu u prevenciji karijesa koji je jako česta pojava. Fluorid je mineral koji pomaže u remineralizaciji (obnavljanju minerala) zubne gleđi koja može biti oštećena kiselinama iz hrane i pića i pomaže u stvaranju čvršće gleđi koja će biti otpornija na kiseline u budućnosti. Za maksimalnu efikasnost, stomatolozi preporučuju korišćenje fluoridnih pasta dva puta dnevno prilikom četkanja zuba. Preporučena količina je veličine zrna graška, posebno za decu, kako bi se izbegla prekomerna konzumacija fluorida. Iako je fluorid efikasan u prevenciji karijesa, važno ga je koristiti u preporučenim količinama. Preterana upotreba fluorida kod dece može dovesti do dentalne fluoroze, stanja koje uzrokuje promene u boji i teksturi zubne gleđi.
Paste za izbeljivanje zuba su formulisane da pomognu u uklanjanju površinskih mrlja i poboljšanju boje zuba. Izuzetno su popularne kod osoba kojima su estetika i lep osmeh jako važni. Paste za izbeljivanje koriste specifične abrazive i hemijske supstance koje deluju na površinske mrlje na zubima. Ove mrlje na zubima obično potiču od kafe, čaja, crnog vina i duvana a abrazivi u pastama, pomoću vodonik-peroksida ili karbamid-peroksida, blago poliraju površinu zuba, uništavajući ove mrlje i čineći ih manje vidljivima. Glavni sastojci u ovom tipu pasti su hidratizovani silicijum-dioksid, vodonik - peroksid i karbamid - peroksid. Efikasnost pasti za izbeljivanje može varirati i one generalno ne mogu imati isti efekat kao profesionalni tretmani jer imaju niže koncentracije peroksida. Pre upotrebe paste za izbeljivanje potrebno je konsultovati se sa stomatologom.
Paste za osetljive zube su posebno dizajnirane za osobe koji pate od osetljivosti zuba i desni. Osetljivost zuba se može manifestovati kao povlačenje desni, erozija zubne gleđi ili čak kao pukotina u zubu. Paste za osetljive zube funkcionišu tako da formiraju zaštitni sloj preko zubne gleđi ili blokiraju kanaliće koji vode do nerva u zubu. Aktivni sastojci paste za zube formiraju barijeru koja sprečava vanjske stimulanse da dostignu nerv. Najčešći sastojci ovih pasti za zube su kalijum nitrat, stroncijum hlorid i kalcijum fosfosilikat. Stomatolozi ove paste obično preporučuju kao jedan od elemenata u tretmanu osetljivih zuba a njihova efikasnost može varirati od osobe do osobe. Većina korisnika primeti poboljšanje nakon nekoliko nedelja upotrebe u vidu olakšanja i mogućnosti uživanja u hrani i piću bez nelagodnosti.
Biljne i prirodne paste za zube su popularna alternativa konvencionalnim pastama, posebno kod osoba koje su ekološki osveštene. Ove paste koriste prirodne sastojke za održavanje zdravlja zuba bez upotrebe sintetičkih hemikalija. Pored toga, one izbegavaju upotrebu umetnih boja, zaslađivača, konzervansa i fluorida i pogodne su za osobe sa alergijama. Ključni sastojci biljnih i prirodnih pasti za zube su aloe vera, zeleni čaj, ekstrakt nima i esenijalna ulja poput mente, čajevca, cimeta i sl. Ove paste za zube su prikladne za decu i osobe sa osetljivim zubima i desnima. Ipak, korisnici prirodnih pasti za zube bi trebali razmotriti dodatne metode zaštite zuba.
Paste za zube namenjene deci su formulisane posebno za mlađu populaciju i njihove specifične potrebe. Paste se mogu koristiti od prvih zubića ali se preporučuju paste sa veoma niskim sadržajem fluorida i u malim količinama kako bi se smanjila opasnost od gutanja paste. Za starosnu skupinu od 3 do 6 godina, preporučuje se pasta sa većim sadržajem fluorida ali i dalje u malim količinama. Paste za zube često dolaze sa zanimljvim ukusima koji su privlačni deci, poput jagode, grožđa i drugog voća. Važno je decu naučiti kako da koriste pastu i da je ne gutaju. Za decu uvek birajte pastu koja je prilagođena njihovom uzrastu.
Razumevanje sastojaka koji se koriste u pastama za zube može pomoći korisnicima da izaberu proizvod koji najbolje odgovara njihovim potrebama. Fluorid je obično glavni sastojak većine pasta za zube zbog svojih snažnih svojstava u prevenciji karijesa. On pomaže u jačanju zubne gleđi i remineralizaciji područja koja su početna faza karijesa. Postoji više oblika ovog sastojka, uključujući natrijum fluorid, natrijum monofluorfosfat i stannous fluorid. Redovno korišćenje paste za zube sa ovim sastojkom doprinosi prevenciji karijesa. Antibakterijski sastojci, kao što su triklosan i cetilpiridinijum hlorid, dodaju se pastama za zube kako bi pomogli u kontroli bakterija koje uzrokuju plak i bolesti desni, dok su abrazivi ključni za efikasno čišćenje zuba. Oni pomažu u uklanjanju mrlja, plaka i ostataka hrane sa zuba. Najčešće korišćeni abrazivi u pastama za zube uključuju kalcijum karbonat, dehidrirani silicijum dioksid, aluminijum oksid i natrijum bikarbonat. Iako su abrazivi nužni za čišćenje zuba, važno je da budu blagi kako ne bi oštetili zubnu gleđ.
Humektanti, kao što su glicerol (glicerin) i sorbitol, zadržavaju vlagu u pasti za zube, sprečavajući je da se osuši i postane tvrda. Takođe, oni doprinose glatkoj teksturi paste za zube. Detergenti u pastama za zube, poput natrijum lauril sulfata (SLS), stvaraju penu koja pomaže da bolje rasporedite pastu po zubima i desnima. I na kraju, tu su arome i zaslađivači koji poboljšavaju ukus paste za zube, čineći je prijatnijom za upotrebu.
Pravilna upotreba paste za zube će uticati na njenu efikasnost. Vodite se preporučenom količinom paste za upotrebu što odgovara veličini zrna graška. Zubi se četkaju blagim pokretima gore-dole i levo-desno, uz poseban fokus na teško dostupna mesta. Posebno je važno trajanje četkanja, a ono treba da bude minimalno 2 minuta i da se radi dva puta dnevno. Nakon četkanja, pastu ispljunite ali nemojte odamh ispirati usta. Potrebno je da pasta neko vreme ostane u ustima i deluje kako bi efekat bio maksimalan. Nakon par minuta, možete isprati usta i četkicu. Tubu paste uvek držite zatvorenom kako ne bi došlo do ulaska bakterija i prljavštine i isušivanja. Izbegavajte izlaganje paste direktnoj sunčevoj svetlosti.
Izbor paste će zavisiti od vaših specifičnih želja, stanja zuba i nivoa osetljivosti. Za osobe sa osetljivim zubima preporučuje se pasta sa niskim nivoom abraziva. Osobe koje žele izbeljivanje mogu odabrati paste koje pomažu u izbeljivanju, a ekološki osvešteni mogu izabrati biljne i prirodne paste za zube. Brend Marvis ima u ponudi paste za zube koje ne sadrže fluor, parabene i gluten i mogu se smatrati prirodnima i ekološki prihvatljivim. Obratite pažnju na sastav paste i njenu specifičnu funkciju, i uz pravilnu upotrebu očuvaćete svoje oralno zdravlje. Odaberite neku od Elmex pasta za zube koje spadaju u kategoriju medicinskih pasti i nude veoma efikasnu zaštitu od karijesa. U svakom slučaju, uvek se pre kupovine možete posavetovati sa svojim stomatologom koji će znati šta je potrebno vašim zubima.
Pasta za zube je ključni element svakodnevne dentalne higijene bez koga teško možemo zamisliti život. Različite vrste pasti pružaju specifične beneficije, uključujući zaštitu od karijesa, izbeljivanje zuba, smanjenje osetljivosti, kao i specijalizovanu negu za decu. Odaberite najbolju opciju za sebe i pravilno je koristiti kako bi efekat bio optimalan.