Bazeni za decu

Leto i kupanje na bazenu je oduvek privlačno svima, a posebno mu se vesele deca za koju su ovakve aktivnosti izvor velike radosti. Bazeni za decu pak, nisu samo izvor zabave, već i učenja o vodi i sopstvenim mogućnostima, gde deca razvijaju motoričke veštine i provode kvalitetno vreme sa porodicom i prijateljima. Kako odabrati bazen za decu i kakvi sve bazeni postoje?


Vrste bazena za decu

Na tržištu postoji širok spektar dečijih bazena, od jednostavnih bazena na naduvavanje do onih sa različitim atrakcijama poput tobogana i vodopada. Odabir vrste bazena će zavisiti najviše od uzrasta i stepena razvoja vašeg deteta, ali i ličnih preferencija. Ovo su najčešći tipovi bazena za decu:

Bazen na naduvavanje

Bazeni na naduvavanje su među najpopularnijim izborima zbog njihove jednostavnossti montiranja, pristupačnosti i prenosivosti. Ovi bazeni dolaze u različitim veličinama i oblicima, od onih najmanjih za bebe do većih u kojima se mogu kupati i tinejdžeri. Obično su izrađeni od mekog, ali izdržljivog vinila, što ih čini bezbednim za igru. Brzo i lako se naduvavaju uz pomoć pumpe koja obično dolazi zajedno u paketu sa bazenom. Ovi bazeni su vrlo udobni za decu jer ne postoji način da se deca povrede o ivice bazena jer su meke i napunjene vazduhom. Važno je obratiti pažnju prilikom odabira lokacije za postavljanje ovog bazena kako ne bi došlo do probijanja.  Pored toga, bazeni za decu na naduvavanje se lako prazne i skladište pa su odlični za sve one koji nemaju mnogo prostora za stalno postavljene bazene. Oni se mogu lako nositi na odmor ili izlet što deci pruža mogućnost za zabavu gde god da se nalazite. Ulaganje u bazen za decu na naduvavanje je praktično i ekonomično rešenje za letnje osveženje i zabavu.

Bazen za decu sa okvirom

Bazeni sa okvirom pružaju više stabilnosti i dugotrajnosti u odnosu na bazene na naduvavanje. Ovi okviri mogu biti izrađeni od različitih materijala, ali najčešće se prave od snažnog PVC materijala koji je otporan na habanje i služi kao čvrsta podrška za zidove bazena. Bez obzira na vrstu materijala, okvir mora biti dovoljno čvrst kako se ivice ne bi savijale i voda izlazila iz bazena, ili kako ih dete u igri ne bi oborilo. Ovaj bazen zahteva ravnu površinu za postavljanje kako bi se osigurala maksimalna čvrstoća i sigurnost. Okviri dečijih bazena su obično jarko oslikani raznim motivima koji su deci zanimljivi, poput likova iz crtanih filmova. Ovi bazeni mogu biti okruglog, ovalnog ili pravougaonog oblika. Montaža ovih bazena može biti nešto složenija u odnosu na bazene na naduvavanje, ali pružaju veću stabilnost i izdržljivost. Takođe, zbog čvrste konstrukcije, ovi bazeni za decu su otporniji na probijanje i oštećenja. Zbog svih ovih prednosti, bazen za decu sa okvirom je idealan izbor za dugotrajnu letnju zabavu.

Bazen sa toboganom i igračkama

Bazeni za decu često uključuju neku dodatnu atrakciju kao što su tobogani, prskalice i igračke na vodu. Osim toga, bazeni za bebe uglavnom sadrže neki element koji štiti bebu od direktne izloženosti suncu, poput tende, palme ili pečurke na naduvavanje i sl. Ovakvi bazeni su ujedno i igraonice za decu koje su najzabavnije kada ih deca koriste u društvu drugara. Ovde se mogu svrstati i tematski bazeni koji su dizajnirani da izgledaju kao omiljeni dečiji likovi, zamkovi, brodovi ili druge za decu zanimljive stvari. Ova vrsta bazena kod dece razvija kreativnost i maštu, pretvarajući vreme provedeno u bazenu u interaktivnu avanturu. Bazeni za decu sa toboganom i igračkama su odlični za organizovanje letnjih zabava i dečijih rođendana. Roditelji mogu biti mirni dok se deca igraju u ovim bazenima jer su specijalizovani baš za njih, sa posebnom pažnjom na sigurnost i zabavu. Pored toga, ovi bazeni su jednostavni za montažu i održavanje, što ih čini praktičnim rešenjem za svaku porodicu.

Bazeni za bebe

Postoji i širok asortiman bazena za bebe koje su počele da sede, što je otprilike oko šestog meseca života. Bazeni za bebe su dizajnirani sa posebnim naglaskom na sigurnost i obično su vrlo plitki kako bi beba mogla da sedi ili leži u vodi bez rizika od potapanja. Zidovi bazena su mekani i često imaju dodatne sigurnosne karakteristike, kao što su antiklizne podloge, da bi se sprečilo klizanje i padanje. Materijali od kojih su napravljeni bazeni moraju biti nežni prema bebi, a najčešće su to PVC i vinil. Ti materijali su takođe hipoalergeni, i smanjuju rizik od iritacija kože ili alergijskih reakcija.

Mnogi bazeni za bebe uključuju i didaktičke igračke ili zanimljive dizajne koji stimulišu bebinu vizuelnu percepciju i taktilne veštine. Ovi elementi pomažu u razvoju motoričkih veština i pružaju zabavnu, interaktivnu sredinu za učenje i igru. Bazeni za bebe se obično pune malom količinom vode, pa se lako i prazne i čiste. Vodu u bazenu za bebe je obavezno ugrejati do temperature ugodne za kupanje, što je obično od 32 do 36 stepeni celzijusovih. Voda koja je toplija od 37 stepeni može biti previše vruća za bebu, dok voda ispod 32 stepena može biti previše hladna i može izazvati da se beba oseća nelagodno ili čak da doživi hipotermiju.

Bezbednost bazena za decu

Bezbednost je najvažnija stvar kada su u pitanju bazeni za decu i zahteva sveobuhvatan pristup koji uključuje dizajn bazena, nadzor, održavanje vode i obrazovanje o sigurnosti. Bazen pre svega treba da bude stabilan kako bi izdržao igru i kretanje dece, bez rizika od prevrtanja. Korišćeni materijali treba da budu izdržljivi, ali i bezbedni za kožu. Meke, zaobljene ivice i mekani materijali smanjuju rizik od povreda.

Dubina bazena za decu je ključna za njihovu sigurnost i treba da bude prilagođena uzrastu deteta. Pogrešno odabrana dubina može povećati rizik od nesreća i fatalnog ishoda. Bazeni za bebe i decu do 3 godine su obično jako plitki i ne premašuju dubinu od 15 do 30 cm. Predškolska deca mogu da se kupaju u nešto dubljim bazenima, ali je i dalje nužno da mogu da stoje u njima dok im glava ostaje iznad površine. Dubina od 30 do 60 centimetara se smatra sigurnom za ovu starosnu grupu. Školska deca koja znaju da plivaju mogu da koriste bazene koji su od 60 cm do 1 metra dubine.

Bez obzira na dubinu i uzrast dece, neophodan je nadzor odrasle osobe kada su deca u bazenu. Odrasli treba uvek da budu u blizini da bi mogli brzo reagovati u slučaju nezgode. Decu je potrebno i edukovati o ponašanju u bazenu kako ne bi ugrozili svoju sigurnost ili zdravlje. Deci koja uče da plivaju treba postepeno povećavati dubinu vode kako bi se gradilo njihovo samopouzdanje i veštine plivanja. Podloga bazena treba da bude neklizajuća kako ne bi došlo do nezgoda jer deca ipak povremeno stoje u bazenu. Postavljanje barijera ili ograda oko bazena može sprečiti decu da neprimetno pristupe vodi.

Montiranje bazena za decu

Montaža bazena za decu svakako varira u zavisnosti od vrste bazena ali postoje neki osnovni koraci kojih se treba pridržavati. Osnovni koraci uključuju pripremu terena, postavljanje bazena, i njegovo punjenje vodom. Odaberite ravnu površinu bez oštrih predmeta, poput kamenja i grana, koji bi mogli probiti dno bazena. Ako vam teren nije ravan, potrudite se da ga izravnate. Nepravilnosti mogu uzrokovati nejednaku distribuciju težine vode, što može dovesti do oštećenja ili prelivanja bazena. Kada raspakujete bazen obavezno proverite da li imate sve potrebne delove i da proizvod nema nikakvih oštećenja. Ako imate podlogu za bazen, obavezno je postavite kako biste osigurali bazen od oštećenja. Čak i ako nemate podlogu, možete postaviti stari tepih ili nešto slično.

Ako je bazen sa okvirom, sastavite ga i postavite prema uputstvu, osiguravajući da su svi delovi čvrsto spojeni i stabilni. Ako je u pitanju bazen na naduvavanje, koristite pumpu da ga brzo i lako naduvate. Pre nego što počnete da punite bazen, još jednom proverite da je sve pravilno postavljeno i da nema očiglednih oštećenja. Kada počnete sa punjenjem, nežno razvlačite stranice bazena kako biste sprečili nabore na dnu. Bazen punite samo do ograničenja koje je došlo na uputstvu ili do granice koja je sigurna za uzrast vašeg deteta. Ne ostavljajte bazen dok se puni bez nadzora i posebno pazite na bazene sa okvirom kako se ivice ne bi savijale pod teretom vode.

Održavanje bazena za decu

Oržavanje bazena u kome borave deca je zasigurno još važnije nego održavanje bazena za odrasle. Potrudite se da obezbedite sigurnu i čistu sredinu za igru i plivanje. Koristite mrežicu za skidanje lišća, insekata i drugih nečistoća sa površine vode. Za čišćenje zidova i dna bazena koristite meku četku ili sunđer i blagi deterdžent kako biste uklonili svu prljavštinu i naslage. Periodično ispraznite bazen i natočite novu, svežu vodu. Ako vaš bazen ima sistem za filtraciju, redovno proveravajte i čistite filter kako biste osigurali njegovu efikasnost.

Za dečije bazene se obično ne koriste hemikalije za dezinfekciju vode, pogotovo ne za bazene za bebe, jer to zbog male količine vode nije potrebno. Ako su u pitanju bazeni za veću decu školskog uzrasta, možete ubaciti malu količinu hemikalija (obično hlora), ali je potom potrebno da proverite i pH vrednost vode.

Kada bazen nije u upotrebi, zaštitite ga pokrivačem kako biste sprečili upadanje lišća, trunja i insekata. Igračke koje deca koriste u bazenu redovno čistite i sušite kako biste sprečili razvoj bakterija i plesni. Takođe, uvedite pravilo da deca pre ulaska u bazen operu noge i da ne mokre dok su u bazenu. Kada završite sa korišćenjem bazena za sezonu, dobro ga očistite, osušite i skladištite na suvom i sigurnom mestu. Pravilna briga o bazenu će mu produžiti rok trajanja.

Kako odabrati odgovarajući bazen za svoje dete?

Odabir odgovarajućeg bazena za dete zahteva pažljivo razmatranje nekoliko faktora kako bi se osiguralo da bazen bude siguran, zabavan i prilagođen potrebama deteta. Ovo su ključne stvari na koje treba obratiti pažnju.

Pre svega, uzmite u obzir uzrast i visinu svog deteta i odaberite bazen prilagođen tim merama. Možete odabrati veći bazen ukoliko planirate da provodite vreme sa detetom unutar bazena i da ga učite plivati. Brend Bestway u ponudi ima bazene za sve kategorije uzrasta, od beba do dece koja su skoro odrasli. Za malu decu možete odabrati bazene sa dodacima poput koša za loptu ili palme na naduvavanje. Bazeni za decu Intex imaju zanimljiv i vesel dizajn te su prilagođeni za najmlađe a starija deca ih mogu koristiti kao igraonice.

Birajte bazene izrađene od izdržljivih materijala koji mogu izdržati uobičajenu upotrebu i neće se lako oštetiti. PVC i vinil su česti izbori zbog svoje izdržljivosti i otpornosti na probijanje. Kako bi bila osigurana bezbednost dece tokom kupanja, bazen treba da ima stabilnu strukturu i bezbedne ivice. Ako želite bazen sa okvirom, proverite da li je on dovoljno čvrst i stabilan. Ako birate bazen na naduvavanje, proverite da li su zidovi dovoljno čvrsti kako bi izdržali težinu vašeg deteta. Odaberite bazen koji se oblikom uklapa u prostor koji ste mu namenili, ali se konsultujte i sa detetom o tome kakav bazen želi. Uverite se da imate dovoljno prostora za postavljanje bazena, uzimajući u obzir sigurnosni prostor oko njega. Naravno, prilikom kupovine razmislite o tome koliko je vremena i truda potrebno za održavanje određenog bazena. Bazen treba da bude jednostavan za čišćenje, punjenje i pražnjenje.

Razmotrite da li želite dodatne funkcije kao što su filteri, pokrivači, ili ugrađene igračke i tobogani. Ove karakteristike mogu poboljšati deci iskustvo korišćenja bazena, a vama pojednostaviti održavanje. Uvek je dobro pročitati recenzije i preporuke drugih roditelja ili stručnjaka. Njihova iskustva mogu pružiti uvid u dugotrajnost, upotrebljivost i sigurnost različitih modela bazena. 

Ukoliko vam je potrebno više smernica, pogledajte ovaj blog post.

Prednosti plivanja i igranja u vodi

Za decu je jako korisno da borave u vodi jer na taj način razvijaju motoričke veštine, koordinaciju i ravnotežu. Takođe, plivanje i igra u vodi jačaju mišiće dece. Voda leti ne služi samo za rashlađivanje, ona je prirodno okruženje koje stimuliše dečiju radoznalost i maštu, pružajući im prilike za eksperimentisanje i učenje kroz igru. Bazen je takođe odlično mesto za socijalizaciju, gde deca mogu učiti o saradnji i deljenju sa drugom decom. Ako roditelji provode vreme sa decom u bazenu, to može ojačati veze unutar porodice i stvoriti nove drage uspomene. Učenje kako da plivaju ili kako da se osećaju udobno u vodi može značajno poboljšati samopouzdanje deteta. Osim toga, redovno korišćenje bazena može poboljšati njihovu kondiciju i izdržljivost. Bazeni za decu su savršeni za stvaranje zabavnog i zdravog okruženja koje promoviše aktivan način života.

Bazeni za decu nude mnogo više od obične zabave i osveženja tokom vrelih letnjih dana. Oni su sredstvo za učenje, fizički razvoj, socijalizaciju i igru. Odabir pravog bazena zahteva pažljivo razmatranje uzrasta i sposobnosti deteta, materijala od kojih je bazen izrađen, i uslova u kojima će se koristiti. Bezbednost je od primarne važnosti, te je nadzor odraslih neophodan u svakom trenutku kada deca koriste bazen. Bazen za decu će sigurno doneti mnogo radosti svakom detetu, ali i koristi. Neka i deca uživaju u letu koje će prepričavati kada porastu.