Filteri za bazene

Letnji dani sa sobom nose potrebu za rashlađivanjem i kupanjem u bazenu. Svako ko ima bazen zna da održavanje čistoće vode nije samo pitanje estetike, već i zdravlja. Upravo zbog toga postoje filteri za bazene koji su neizostavan deo svakog sistema za održavanje bazena i pomažu u uklanjanju nečistoća, pružajući kristalno čistu vodu. Šta su filteri za vodu, kako funkcionišu i kako se održavaju?

Šta su filteri za bazene i kako funkcionišu?

Filteri za bazene su uređaji koji uklanjaju nečistoće iz vode usisavanjem vode kroz filterni materijal, zadržavajući nečistoće i vraćajući čistu vodu nazad u bazen. Rade po principu cirkulacije vode jer pumpa usisava vodu iz bazena, provlači je kroz filter, i onda je očišćenu vraća nazad u bazen. Ovaj proces se kontinuirano odvija dok je sistem filtriranja aktivan, osiguravajući stalnu cirkulaciju i čišćenje vode. Nečistoće se na taj način zadržavaju u filteru sve do njegovog čišćenja ili zamene. Osim što se na ovaj način bazen čisti od raznih nečistoća, sprečava se i razvoj bakterija i algi. Bez adekvatne filtracije, voda u bazenu može postati zamućena i nezdrava za korišćenje, što može dovesti do različitih zdravstvenih problema kod korisnika bazena.

Filter za bazen koristi različite vrste filternih materijala kao što su pesak, papirne patrone il dijatomejska zemlja kako bi zadržao nečistoću iz bazena. Proces filtracije može biti automatizovan sa dodatnim sistemima za kontrolu i nadzor, čime se povećava praktičnost i pouzdanost u održavanju čistoće vode. Osim toga, redovno proveravanje pritiska u filteru može ukazati na potrebu za čišćenjem ili zamenom filternog materijala, što je važno kako bi filter za bazen radio optimalno. 

Vrste filtera za bazen

Odabir odgovarajućeg filtera za bazen će zavisiti od veličine bazena koji posedujete i željenog nivoa održavanja. Većina filtera se deli na patronske i peščane u zavisnosti od toga koji materijal koriste za filtraciju. Iako su češći u većim bazenima, peščani filteri mogu biti upotrebljeni i za male montažne bazene. Dugotrajni su i ne moraju se menjati nekoliko godina. Peščani filter koriste čestice specijalnog peska u kome se zadržavaju nečistoće. Ovaj pesak se čisti obrtanjem toka voda. Patronski filteri koriste “patrone” napravljene od papira ili nekog sintetičkog materijala na kome se skuplja prljavština. Ovi filteri zahtevaju redovnu zamenu ili čišćenje u zavisnosti od frekvencije korišćenja bazena i nivoa nečistoće. I jedan i drugi tip filtera će brzo i efikasno prečistiti vaš bazen.

Postoji i treći tip filtera, a to su dijatomitni filteri koji pružaju izuzetno fino filtriranje zahvaljujući upotrebi dijatomitne zemlje. Oni mogu filtrirati mnogo manje čestice nego prethodna dva, čime pružaju izuzetno visok nivo čistoće vode. Ipak, zahtevaju više održavanja, uključujući redovno dodavanje dijatomitne zemlje i detaljnije čišćenje.

Montaža filtera za bazen

Montaža filtera za bazen je ključna kako bi se osigurala bezbedna voda za kupanje. Proces instalacije može se razlikovati u zavisnosti od tipa filtera i konkretnog modela, ali postoje osnovni koraci koje možete pratiti kako biste adekvatno montirali filter.

Odaberite lokaciju za filter koja mora biti u blizini pumpe i bazena, na čvrstoj, ravnoj površini. Nakon otvaranja pakovanja, proverite da li imate sve potrebne delove. Pažljivo pročitajte uputstvo proizvođača jer možda sadrži specifične detalje za vaš model filtera. Sklopite filter prema uputstvu. To može uključivati povezivanje različitih delova, kao što su korito filtera, glava filtera, i priključci za cevi. Filter je potrebno povezati s pumpom i bazenom koristeći odgovarajuće cevi ili crevo. Obratite pažnju na to da su sve veze čvrste i nepropusne. Ako vaš sistem zahteva ventile, instalirajte ih prema uputstvima, osiguravajući pravilan smer protoka vode.

Pre nego što uključite sistem, obavezno ga testirajte i proverite da nema curenja na mestima spoja. Napunite filter vodom pre nego što ga povežete sa strujom, ako je tako navedeno u uputstvu. Uključite pumpu i proverite da li sistem radi pravilno. Nadgledajte protok vode i proverite da nema curenja ili neobičnih zvukova.

Održavanje filtera

Održavanje filtera je ključno kako bi se osigurala njegova funkcija i vek trajanja. Redovno proveravajte manometar na filteru. Visok pritisak može ukazivati na to da je filter zaprljan i da mu treba čišćenje ili zamena. Takođe, ako primetite smanjenje protoka vode, to može biti zna za čišćenje filtera. Ako čistite filter sa patronama, isključite pumpu i ispraznite filter koristeći odgovarajući ventil za ispuštanje. Otvorite kućište i izvadite patronu. Operite je mlazom vode kako biste uklonili sve nečistoće i naslage. Za temeljnije čišćenje, koristite rastvor za čišćenje patrona, a ako je patrona jako prljava, zamenite je novom.

Održavanje peščanog filtera je malo drugačije. Redovno preusmeravajte tok vode u filteru kako bi se isprale naslage iz peska. Ako su se formirali slojevi, biće potrebno da promešate ili zamenite pesak. Preporučljivo je menjati pesak svakih 3-5 godina. U toku zime je važno sačuvati filter od zamrzavanja kako ne bi došlo do oštećenja. Redovno proveravajte sva creva i konekcije za znake habanja ili oštećenja i zamenite ih po potrebi. Ukoliko pratite ove savete i pridržavate se uputstva proizvođača, filter će vam trajati godinama. Intex filteri za bazene i đakuzi na naduvavanje se lako održavaju i vrše svoju funkciju bez obzira na veličinu bazena.

Dodatna oprema za optimizaciju rada filtera

Dodatna oprema može značajno poboljšati rad vašeg filtera za bazen. Automatski čistači bazena spadaju u tu opremu i mogu raditi u tandemu sa filterom, uklanjajući veće nečistoće pre nego što dođu do filtera. Uređaji za automatsku kontrolu pritiska i protoka vode mogu optimizovati rad sistema, smanjujući potrošnju energije i povećavajući efikasnost filtracije. Takođe, solarni paneli za napajanje pumpi mogu dodatno smanjiti troškove održavanja i doprineti ekološkoj održivosti vašeg bazena. Skimer je još jedan element opreme koji može pomoći da filter za bazen bolje radi. On može pomoći u prikupljanju lišća i drugih plutajućih nečistoća sa površine vode pre nego što potonu i dospeju u filter. Pokrivač za bazen je takođe koristan dodatak jer sprečava da prljavštine padne u vodu. Investiranjem u dodatnu opremu ne samo da produžavate vek trajanja filtera, već i poboljšavate ukupnu kvalitetu vode u bazenu, čineći je sigurnijom i prijatnijom za korišćenje.

Troškovi i budžet za filter za bazen

Troškovi filtera za bazen variraju u zavisnosti od tipa filtera, njegovih karakteristika i kapaciteta. Peščani filteri su često jeftiniji ali mogu zahtevati više održavanja na duže staze. Patronski filteri su skuplji, ali nude jednostavnije održavanje i manju potrebu za zamenom delova. Dijatomitni filteri su obično najskuplji, ali pružaju vrhunsku filtraciju. Kada planirate budžet, razmotrite i dugoročne troškove održavanja, uključujući zamenu filternih materijala i troškove električne energije. Na primer, peščani filteri zahtevaju periodično ispiranje peska kako bi se uklonile nečistoće, dok patronski filteri zahtevaju zamenu ili čišćenje patrona svakih nekoliko meseci. Također, treba uzeti u obzir i troškove električne energije za pogon pumpe koja cirkuliše vodu kroz filter. Energetski efikasni modeli pumpi mogu smanjiti te troškove. Na duže staze se isplate i dodaci pomoću kojih se može optimizovati rad filtera, poput gore navedenih čistača, skimera i predfiltera. Na kraju, razmotrite i troškove eventualnih popravki filtera. Sveukupno, pažljivo planiranje i ulaganje u kvalitetan filter i dodatnu opremu mogu obezbediti čistu i sigurnu vodu za kupanje uz minimalne dugoročne troškove i napore.

Bez obzira na tip bazena koji posedujete, odabir pravog filtera i njegovo redovno održavanje su ključni za obezbeđivanje čiste i sigurne vode za kupanje. Prilikom odabira obratite pažnju na kapacitet filtera i usklađenost sa veličinom vašeg bazena. Provereni brendovi, poput Bestway, su uvek dobar izbor kada je u pitanju oprema za bazene. Ulaganje u kvalitetan filter i njegovo redovno održavanje predstavljaju nezaobilazan deo brige o bazenu, što doprinosi higijeni, zdravlju i zadovoljstvu svih korisnika.